Powrót

Cyberbezpieczeństwo w energetyce. Konferencja CC4ES

24 czerwca 2019, 13:47

Cyberbezpieczeństwo w energetyce. Konferencja CC4ES
Szkolenia, warsztaty i wykłady o skutecznej obronie przed cyberzagrożeniami w sektorze energetycznym – tak wyglądał program międzynarodowej konferencji Cybersecurity Conference for Energy Sector, która odbyła się w Krakowie w dniach 17-19 czerwca. Jej organizatorem były Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Celem konferencji była wymiana wiedzy między ekspertami z Polski i Stanów Zjednoczonych oraz stworzenie międzynarodowej sieci współpracy w cyberbezpieczeństwie.

– Wielowektorowy atak cybernetyczny może uderzyć nie tylko w polską infrastrukturę elektroenergetyczną, ale i w inne sektory infrastruktury strategicznej, także w sąsiednich krajach – powiedział w czasie otwarcia konferencji Eryk Kłossowski, prezes PSE. – Taki atak byłby w stanie sparaliżować życie co najmniej kilku państw. Dlatego musimy razem pracować, poznawać się i budować wzajemne zaufanie. Temu służy CC4ES – podkreślił.

Uczestników powitał Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. – Jestem przekonany, że zagrożenia w cyberprzestrzeni są jednymi z najważniejszych problemów do rozwiązania. Musimy im przeciwdziałać jako społeczność. To jedyny sposób na obronę. Nie możemy działać w izolacji, musimy się kontaktować między sektorami – powiedział.

W pierwszym dniu konferencji uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach z zakresu m.in. informatyki śledczej, prowadzenia testów penetracyjnych czy wykrywania luk w przemysłowych systemach sterowania. W drugim dniu specjaliści ze Stanów Zjednoczonych omówili swoje doświadczenia przy budowaniu zespołów i procedur  cyberbezpieczeństwa w sektorze elektroenergetycznym.. Na scenie wystąpił m.in. gen. Keith Alexander, były dyrektor amerykańskiej National Security Agency oraz US Cyber ​​Command. Ostatniego dnia uczestnicy CC4ES uczestniczyli w treningu SANS Grid NetWars. To szkolenie w formie zawodów, obejmujące cztery poziomy zaawansowania. Dzięki niemu specjaliści od cyberobrony mogli sprawdzić swoje umiejętności w warunkach symulowanego ataku.

Specyfika cyberzagrożeń wymaga ciągłej wymiany informacji między spółkami, służbami i administracją. PSE chcą być liderem tej współpracy, dlatego cyklicznie organizują specjalistyczne spotkania dla sektora energetycznego. CC4ES to kontynuacja szkolenia PolEx, które PSE zorganizowały w listopadzie zeszłego roku. Były to pierwsze w Polsce warsztaty z cyberobrony dla sektora energetycznego, wzorowane na amerykańskim pierwowzorze GridEx. Kolejna edycja PolEx odbędzie się w 2020 r.,
a CC4ES w 2021 r.