Powrót

Lasy Państwowe we współpracy z PSE zamontowały kolejne platformy dla rybołowów

2 kwietnia 2021, 14:29

Lasy Państwowe we współpracy z PSE zamontowały kolejne platformy dla rybołowów
Dzięki porozumieniu zawartemu między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz Lasami Państwowymi, na słupach linii najwyższych napięć zostały zainstalowane kolejne trzy platformy pod gniazda lęgowe dla rybołowów.

Platformy pojawiły się na terenie nadleśnictw Gryfino i Kliniska.

Polskie Sieci Energetyczne i Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych od 2018 r. realizują projekt ochrony rybołowa. W ramach porozumienia zainstalowanych zostanie łącznie osiem platform (pięć w 2019 r. oraz trzy w 2021 r.).

- Realizowany projekt ma duże znaczenie nie tylko dla utrzymania populacji tego ptaka, ale też jej stopniowego zwiększania. Ochrona przyrody i przywracanie populacji zagrożonych gatunków to jeden z filarów zrównoważonej gospodarki leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe. Mamy nadzieję, że nasze działania zakończą się sukcesem - podkreśla Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

W Niemczech aż 70 proc. tych ptaków zakłada swoje gniazda na słupach linii wysokich napięć. Doświadczenia naszych zachodnich sąsiadów pokazują, że dzięki platformom można pomóc w odbudowie ich populacji. W Niemczech liczba rybołowów wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. W Polsce jest wiele do nadrobienia. W 2019 r. lęgowe ptaki odnotowano jedynie w 27 rewirach.

Instalowanie platform lęgowych to część projektu „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”, który realizują Lasy Państwowe.

W ramach projektu oraz porozumień zawieranych z innymi podmiotami, na terenach Lasów Państwowych zostanie zainstalowanych łącznie 50 platform na słupach linii wysokiego napięcia. Do tej pory na terenach leśnych zamontowano już 250 bezpiecznych platform lęgowych na drzewach. W miejscu, w którym ptaki zakładają gniazdo, tworzona jest strefa ochronna. Na terenie strefy leśnicy wstrzymują prowadzenie prac związanych z gospodarką leśną. Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa i spokojnego lęgu ptakom.