Powrót

Nowe linie na północy kraju zwiększą bezpieczeństwo energetyczne regionu

30 grudnia 2020, 14:09

Nowe linie na północy kraju zwiększą bezpieczeństwo energetyczne regionu
Nowym ciągiem linii elektroenergetycznych najwyższych napięć 400 kV relacji Bydgoszcz – Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń po raz pierwszy popłynęła energia elektryczna. Linia jest w ruchu próbnym. Nowoczesna infrastruktura przesyłowa Polskich Sieci Elektroenergetycznych to większe możliwości rozwojowe aglomeracji bydgoskiej i trójmiejskiej oraz Pomorza. Wzmocni ona bezpieczeństwo energetyczne regionu i umożliwi odebranie mocy z planowanych morskich farm wiatrowych, a w przyszłości także z elektrowni jądrowej.

Budowa 192 km ciągu linii 400 kV Bydgoszcz Jasiniec – Grudziądz Węgrowo – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, wraz z towarzyszącymi jej stacjami elektroenergetycznymi w Bydgoszczy, Grudziądzu i Pelplinie, trwała ponad sześć lat. Zastąpi kilka odcinków linii o napięciu 220 kV, zbudowanych w latach 60. Wartość całej inwestycji to ponad 884 mln zł.

– Nowa, niezawodna infrastruktura elektroenergetyczna, gwarantująca nieprzerwane dostawy energii, to bez wątpienia impuls do rozwoju ekonomicznego i zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej regionów, w których powstaje. Nowy ciąg liniowy między Bydgoszczą a Gdańskiem to jeden z elementów realizowanego przez PSE programu inwestycyjnego o niespotykanej dotąd skali – powiedział Włodzimierz Mucha, wiceprezes zarządu PSE.

Energetyczny kręgosłup Pomorza

Nowa linia 400 kV połączyła zbudowaną w ostatnich latach stację elektroenergetyczną w Gdańsku Przyjaźni ze stacjami w Pelplinie (woj. pomorskie), Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie) i Bydgoszczy Jasińcu. Linia służyć będzie wyprowadzeniu mocy m.in. z morskich farm wiatrowych, a w przyszłości także z elektrowni jądrowej, której lokalizacja jest rozważana na północy Polski.

Budowana od podstaw stacja elektroenergetyczna w Pelplinie (woj. pomorskie) wraz z nowym połączeniem liniowym umożliwi bezproblemowe działanie lokalnych sieci dystrybucyjnych. Przewidziano także możliwość jej rozbudowy i zwiększenia w ten sposób niezawodności bezpośredniego zasilania miast i gmin Pomorza.

Linie elektroenergetyczne najwyższych napięć, łączące południe i północ kraju, wciąż jeszcze służą przede wszystkim do transportu energii z konwencjonalnych źródeł jej wytwarzania, zlokalizowanych głównie na południu. W najbliższych latach sytuacja ta znacznie się zmieni wraz z budową kolejnych źródeł energii na Pomorzu. Dzięki inwestycjom PSE realizowanym na północy Polski będzie można efektywnie odebrać i przesłać do odbiorców energię z nowych źródeł.

Stabilne zasilanie aglomeracji bydgoskiej

W regionie kujawsko-pomorskim w ramach uruchamianego ciągu liniowego zmodernizowano i rozbudowano dwie stacje elektroenergetyczne: w Bydgoszczy – Jasińcu i Grudziądzu. W ostatnich latach PSE zmodernizowały i rozbudowały drugą stację elektroenergetyczną – Bydgoszcz Zachód, a także zbudowały i uruchomiły nową linię 400 kV Bydgoszcz – Piła. Ostatnie prace trwają jeszcze na budowie linii 400 kV Pątnów - Jasiniec, łączącej aglomerację Bydgoską z południem kraju.

Rozbudowana stacja elektroenergetyczna w Grudziądzu nie tylko wzmocni stabilność zasilania tego miasta i okolic, ale także pozwoli w przyszłości np. na przyłączenie planowanej w tym mieście elektrowni gazowo-parowej.