Powrót

PSE coraz bliżej wybudowania strategicznej linii 400 kV na wschodzie Mazowsza

23 lipca 2018, 13:02

PSE coraz bliżej wybudowania strategicznej linii 400 kV na wschodzie Mazowsza
Wojewoda Mazowiecki w dniu 17 lipca br. wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej dotyczącą realizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. budowy linii 2 x 400 kV pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami.

Budowa linii elektroenergetycznej 2 x 400 kV wraz ze zmianą układu sieci najwyższych napięć pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami ma kluczowe znaczenie dla stabilności dostaw energii elektrycznej dla województwa mazowieckiego i aglomeracji warszawskiej. Jako zadanie priorytetowe zostało wpisane w lutym 2017 r. do ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i  realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych.

- Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji i uzyskana miesiąc wcześniej pozytywna decyzja środowiskowa, to milowe kroki przybliżające nas do rozpoczęcia prac budowlanych – wyjaśnia Andrzej Cząstkiewicz, Dyrektor Techniczny Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE. – W ostatnich miesiącach wykonaliśmy olbrzymi zakres prac, dzięki którym udało nam się spełnić surowe wymagania przepisów polskiego prawa – dodał.

Trasa nowej linii, licząca 51 km, będzie prowadzić przez 6 gmin województwa mazowieckiego: Dobre, Wierzbno, Kałuszyn, Cegłów, Latowicz i Wodynie oraz gminę Stoczek Łukowski w województwie lubelskim. Decyzje urzędów stanowią potwierdzenie, że PSE zaprojektowały inwestycje zgodnie z  wymogami polskiego prawa oraz poszanowaniem lokalnych uwarunkowań.

Kolejnym etapem projektu będzie pozyskanie pozwolenia na budowę. To ostatnia z kluczowych decyzji administracyjnych niezbędna do rozpoczęcia prac budowlanych. – Liczymy, że warunek ten spełnimy jeszcze w tym roku, do końca sierpnia – zapowiada Andrzej Kaczmarek, Dyrektor Zarządzający w Centralnej Jednostce Inwestycyjnej PSE. Tak sprawne prowadzenie prac jest możliwe m.in. dzięki nowemu modelowi realizacji inwestycji, który PSE wdrożyły w maju ubiegłego roku. – Przejęliśmy na siebie odpowiedzialność za realizacje większości prac projektowych, planistycznych, formalno-prawnych i  komunikację społeczną, powierzając zewnętrznym firmom głównie prace związane z realizacją prac budowlanych – wyjaśnia. Spółka rozstrzygnęła już przetarg publiczny na ich wykonawcę.

Zakończenie robót budowlano-montażowych przewidziane jest na przełom roku 2018 i 2019, natomiast zakończenie inwestycji planowane jest w harmonogramie na 2020 rok.