Powrót

PSE i fundacja Odyseja Umysłu wspierają rozwój nauczycieli i uczniów. Startują eliminacje regionalne konkursu kreatywności

25 lutego 2020, 12:38

PSE i fundacja Odyseja Umysłu wspierają rozwój nauczycieli i uczniów. Startują eliminacje regionalne konkursu kreatywności
Przed nami 29. polska edycja Odysei Umysłu – międzynarodowego programu edukacyjnego i konkursu twórczego rozwiązywania problemów. Od końca lutego do połowy marca 3019 uczniów weźmie udział w eliminacjach regionalnych konkursu we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Warszawie, Łodzi i Gdańsku. Zespoły poprowadzą nauczyciele z placówek biorących udział w Programie. Partnerem głównym inicjatywy są Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

W ramach konkursu każdy zespół decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych problemów o charakterze projektowym. Zadania nawiązują do różnych talentów czy zainteresowań i wymagają zastosowania wiedzy w praktyce. Swoje rozwiązanie drużyny przedstawiają w formie kilkuminutowej prezentacji scenicznej, a efekty ich pracy ocenia przeszkolone jury. Odyseusze mierzą się również z tzw. problemami spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili, wymagają myślenia na zawołanie, improwizacji, znakomitej współpracy oraz radzenia sobie z ograniczonymi zasobami i stresem. Uczniowie współzawodniczą w czterech grupach wiekowych na wszystkich szczeblach edukacji - od szkół podstawowych po uczelnie wyższe.

W nadchodzących zmaganiach Odysei Umysłu weźmie udział 3019 uczniów z 442 drużyn reprezentujących szkoły i inne placówki edukacyjne z 16 województw. Spośród wszystkich uczestników, 74 uczniów reprezentuje 8 gmin: Świebodzice, Świerzawa, Lubań, Wleń (województwo dolnośląskie), Wólka i Chełm (województwo lubelskie) oraz Buk i Kuślin (województwo wielkopolskie), w których PSE – partner główny konkursu, realizują inwestycje przesyłowe najwyższych napięć – 220 i 400 kV.

W ramach swojego zaangażowania w projekt, PSE zaplanowały działania edukacyjne skierowane do odysejowej społeczności. W trakcie eliminacji wolontariusze fundacji opowiedzą zgromadzonej publiczności m.in., czym jest prąd, jak jest wytwarzany, jaką drogę pokonuje, by trafić do gniazdek w naszych domach.

Konkursy regionalne odbędą się we Wrocławiu (29 lutego), Poznaniu (1 marca), Katowicach (7 marca), Warszawie (8 marca), Łodzi (14 marca) i Gdańsku (15 marca). Wydarzenia są otwarte dla publiczności - zmagania potrwają od 08:30 do 16:30. Lista zarejestrowanych szkół jest dostępna na stronie internetowej: www.odyseja.org w zakładce „Edycja 2019-2020”.

Najlepsze drużyny awansują do finału ogólnopolskiego, którego gospodarzem w dniach 4-5 kwietnia będą Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni oraz hala Arena Gdynia. W finale weźmie udział ponad 230 zespołów (ok. 4 tys. osób) z całego kraju. Drużyny, które zajmą I i II miejsce będą mogły reprezentować Polskę podczas majowych finałów światowych w Stanach Zjednoczonych.

Patronat nad edycją 2019/2020 konkursu do tej pory potwierdzili Minister Edukacji Narodowej, Prezydenci Miasta Wrocławia i Miasta Poznania oraz Marszałkowie Województwa Dolnośląskiego i Wielkopolskiego.

Więcej informacji o konkursie oraz działalności jego partnera głównego dostępnych jest na stronach: www.odyseja.org oraz raport.pse.pl.