Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

PSE laureatem wyróżnienia Nowy Impuls 2015

21 października 2015, 00:00

PSE laureatem wyróżnienia Nowy Impuls 2015
Wyróżnienie Nowy Impuls 2015 za realizację Projektu budowy połączenia elektroenergetycznego Polska - Litwa przyznały Polskim Sieciom Energetycznym Redakcje Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu WNP.pl. Nagrodę odebrał Henryk Majchrzak, Prezes Zarządu PSE SA podczas Gali wieńczącej pierwszy dzień XII Kongresu Nowego Przemysłu w Warszawie, 19 października 2015 r. Obok PSE SA, wyróżnieniem Nowy Impuls 2015 został uhonorowany litewski operator Litgrid i spółka LitPol Link.

Prestiżowe tytuły przyznawane są dla liderów nowych technologii i pionierów innowacyjnych rozwiązań podejmujących odważne decyzje.

Wyróżnienia Nowy Impuls to okazja do zwrócenia uwagi na to, co ważne w sektorze energii, co decyduje o  jego przyszłości i perspektywach. Nasza nagroda trafia do firm, instytucji i osób, które wnoszą do polskiej gospodarki i sektora paliwowo-energetycznego nową jakość, wskazują ofensywne trendy i wyznaczają kierunki pozytywnych zmian – powiedział w trakcie gali wręczenia nagród Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

Wyróżnienie dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Litgrid oraz LitPol Link przyznane zostały za  zdecydowanie, determinację i konsekwencję przy tworzeniu koncepcji mostu energetycznego Polska-Litwa i realizację pionierskiej w skali Europy inwestycji. Uruchomienie polsko-litewskiego połączenia, zaplanowane na listopad br., stanie się ważnym czynnikiem podnoszącym poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski. W wymiarze krajowym, realizacja projektu przyczyni się zarówno do poprawy warunków pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, jak i do zwiększenia zdolności przesyłowych na  połączeniach transgranicznych. Polska zyska kolejne połączenie transgraniczne, dzięki któremu zwiększą się możliwości importu i eksportu energii elektrycznej. Po uruchomieniu połączenia z Litwą będzie możliwe udostępnianie pełnej przepustowości tego połączenia dla importu (tj. 500 MW), odpowiadającej mocy tzw. wstawki stałoprądowej (stacji konwerterowej prądu stałego) zainstalowanej w stacji Alytus.

W ramach Projektu, po stronie polskiej wybudowano nie tylko odcinek transgranicznej linii łączącej oba kraje, ale zostało zrealizowanych łącznie 11 zadań inwestycyjnych. Obejmują one:

  • budowę 4 linii elektroenergetyczne 400 kV, oraz
  • budowę 5 nowych i rozbudowę 2  stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

Zbudowanie połączenia międzysystemowego i rzeczywiste uzyskanie określonej zdolności przesyłowej dla  wybudowanej linii, wiązało się z dostosowaniem całej infrastruktury sieciowej Polski w taki sposób, aby była w stanie przyjąć określone moce. Zadaniem polskiego Operatora Systemu Przesyłowego było zatem stworzenie takich warunków przesyłu, aby energia mogła być transportowana w sposób ciągły i bez ryzyka przerwania połączenia – podkreśla Henryk Majchrzak, Prezes Zarządu PSE SA

Po stronie litewskiej wybudowano m.in. nową stację w Alytus oraz linię 400 kV w  kierunku granicy z Polską. Ponadto, w SE Alytus zbudowano tzw. wstawkę prądu stałego HVDC „back-to-back“, która umożliwia połączenie pracujących w różnych systemach sieci energetycznych Litwy i Polski.

Zakończenie tych wszystkich inwestycji i uruchomienie transgranicznego połączenia spowoduje zamknięcie tzw. pierścienia bałtyckiego  (Baltic Ring) przyczyniając się do rozwoju europejskiego rynku energii elektrycznej. Na bezpieczeństwie zyska także Litwa. Uruchomienie mostu i uzyskanie połączenia Litwy ze  Szwecją powinno bowiem wpłynąć na spadek cen hurtowych energii.

Tworząc most elektroenergetyczny Polska-Litwa, udało pokonać się wiele przeszkód organizacyjnych. Było to również wielkie przedsięwzięcie nie tylko inżynieryjno-budowlane, ale również planistyczne i komunikacyjne. Oba sąsiedzkie państwa i firmy zaangażowane w projekt mogą się czuć dumne z jego powodzenia – podkreślają członkowie Kapituły przyznając PSE, Litgrid i Litpol Link wyróżnienie Nowy Impuls 2015.

Pozostałymi laureatami tytułów Nowy Impuls za rok 2015 zostali: Saule Technologies,  ABB – zespół inżynierów z Aleksandrowa Łódzkiego oraz naukowcy z Korporacyjnego Centrum Badawczego w Krakowie, Enspirion, Atrem, profesor Jan Popczyk, Central Europe Energy Partners i Polski Komitet Energii Elektrycznej.