Powrót

Rekompensaty finansowe z tytułu Redysponowania Nierynkowego instalacji PV

29 kwietnia 2024, 15:12

Rekompensaty finansowe z tytułu Redysponowania Nierynkowego instalacji PV

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (dalej: PSE S.A.) wydają polecenia zaniżenia wytwarzania energii elektrycznej (dalej: „Polecenia” lub „Redysponowanie Nierynkowe”) w instalacjach fotowoltaicznych (dalej: Instalacje PV) przyłączonych do krajowego systemu elektroenergetycznego, gdy jest to niezbędne dla zapewnienia jego bezpiecznej pracy. Polecenia są wydawane przez OSP (Operatora Systemu Elektroenergetycznego) na podstawie art. 9c ust. 7a ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne (t. j. Dz.U. z 2022 roku, poz. 1385 z późn. zm., dalej: PE), z uwzględnieniem art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 28 lipca 2023r.  o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023r. poz. 1681).

Właściciele Instalacji PV, które zrealizowały Polecenia, mają prawo do rekompensaty finansowej z tytułu niewyprodukowania energii elektrycznej w ilości, w jakiej zostałaby ona wyprodukowana w przypadku niewydania Polecenia przez PSE S.A. (dalej: „Rekompensata”). Rekompensata będzie wypłacana na podstawie art. 13 ust. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 roku w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30 ust. 5 i 6 PE. Aktualne wzory dokumentów stanowiących kompletny Wniosek o rekompensatę, który należy złożyć do PSE S.A. na adres poczty elektronicznej: RedysponowanieNierynkowePV@pse.pl zamieszczono poniżej w sekcji ,,Aktualne wzory dokumentów”.

PSE S.A. informują, że w dniu 7 września 2023 roku weszła w życie zmiana ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii (Dz.U.2023.1436), w rezultacie której na podstawie art. 93 ust. 18 tej ustawy, z zastrzeżeniem ustępu 19, wytwórca ma obowiązek w terminie 14 dni od daty wydania polecenia (o którym mowa w art. 9c ust. 7a lub 7b ustawy - Prawo energetyczne) poinformowania operatora, do którego sieci jest przyłączony, czy i jaka część zredukowanej energii powinna zostać rozliczona w systemie wsparcia. Zgodnie z ww. przepisami, w przypadku nieprzekazania przez wytwórcę powyższej informacji w terminie 14 dni od daty wydania polecenia, zredukowana energia nie zostanie zaliczona do realizacji zobowiązania wynikającego z aukcyjnego systemu wsparcia. W związku z powyższym, brak przekazania ww. informacji w ustawowym terminie będzie skutkował tym, że zredukowana energia nie zostanie uwzględniona w wyliczeniu rekompensaty finansowej w części dotyczącej utraconych przychodów z aukcyjnego systemu wsparcia.

PSE S.A. informują również, że w związku z wejściem w życie w dniu 7 września 2023 roku zmian ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii (Dz.U.2023.1436), dla Redysponowań Nierynkowych instalacji PV, które miały miejsce po 7 września 2023 roku nie ma obowiązku przekazywania do Zarządcy Rozliczeń S.A. upoważnienia do przekazania niezbędnych danych do wyliczenia rekompensaty finansowej.

Dodatkowe informacje na temat zagadnień dotyczących Rekompensat można uzyskać wysyłając pytanie pod adres poczty elektronicznej: RedysponowanieNierynkowePV@pse.pl

 

Aktualne wzory dokumentów

Ta sekcja zawiera warunki składania Wniosku o rekompensatę oraz aktualne wzory dokumentów stanowiących kompletny Wniosek o rekompensatę.

  1. Warunki składania Wniosku o rekompensatę (aktualizacja dokumentu, 29.04.2024 r.)
  2. Wzory dokumentów:
  3. Filmy instruktażowe:
 
 

Komunikaty dot. redysponowań nierynkowych instalacji PV

Z ww. komunikatów zostały usunięte załączniki. Odpowiednie załączniki należy pobierać z sekcji Aktualne wzory dokumentów.
 


 

Stosowane zasady wyliczeń rekompensaty za nierynkowe redysponowanie PV

Ta sekcja zawiera zasady wyliczeń rekompensaty za nierynkowe redysponowanie PV oraz ceny stosowane do wyznaczenia wysokości rekompensaty o których mowa w zasadach.

Z uwagi na bardzo dużą liczbę składanych Wniosków o Rekompensaty, jak również bardzo dużą liczbę błędnie wypełnianych wniosków (błędy dotyczą w szczególności danych pomiarowych, braku korelacji produkcji energii z pomiarami natężenia promieniowania słonecznego), w celu usprawnienia procesu wyliczania rekompensat wprowadzono zmiany Zasad wyliczania rekompensaty finansowej.  Zmienione Zasady wyliczania rekompensaty finansowej nie dotyczą merytorycznych zasad jej wyliczania, ale sposobu postępowania w procesie wyliczania rekompensat i znajdują się w sekcji Aktualne wzory dokumentów.

Zmienione Zasady wyliczania rekompensaty finansowej będą miały zastosowanie do Wniosków o Rekompensaty, w stosunku do których w 2024 roku zastosowane zostało lub będzie zastosowane redysponowanie nierynkowe instalacjami PV oraz do Wniosków o Rekompensaty, w stosunku do których w 2023 roku zastosowane zostało redysponowanie nierynkowe instalacjami PV, których rozpatrywanie nie zostało zakończone.  


 

 Dokumenty Archiwalne

 
 

Najczęściej zadawane pytania

 

  1. Kto może ubiegać się o rekompensatę finansową za redysponowanie nierynkowe PV?
  2. Kiedy odbywały się redysponowania nierynkowe? Co w przypadku redysponowania, które odbyło się w innym terminie niż jest to podane w komunikatach dot. redysponowań nierynkowych instalacji PV?
  3. Czy można modyfikować Wniosek?
  4. Czy można składać Wniosek o rekompensatę na starym wzorze wniosku?
  5. Jaki jest czas na złożenie wniosku?
  6. Jaki jest czas na poinformowanie OSD czy i jaka część zredukowanej energii powinna zostać rozliczona w aukcyjnym systemie wsparcia?
  7. Jak powinienem powiadomić OSD o tym jaką część zredukowanej energii chcę rozliczyć w aukcyjnym systemie wsparcia
  8. Czy jeśli moja instalacja nie jest w aukcyjnym systemie wsparcia /lub/ jeśli moja instalacja korzysta z aukcyjnego systemu wsparcia, lecz nie chcę zaliczyć zredukowanej energii do wypełnienia obowiązku wynikającego z ustawy OZE, również muszę przesłać taką informację do OSD?
  9. Czy jeśli umowa o przyłączenie zawiera postanowienia o niegwarantowaniu niezawodnych dostaw energii elektrycznej z przyczyn dotyczących zapewnienia równoważenia dostaw energii elektrycznej z zapotrzebowaniem na tę energię, to właścicielowi instalacji PV będzie przysługiwać rekompensata finansowa?
  10. Jakie zapisy w umowie o przyłączenie świadczą o tym, że właścicielowi instalacji PV nie będzie przysługiwać rekompensata?
  11. Co powinien zrobić właściciel instalacji PV, aby otrzymać rekompensatę finansową? Jaki jest tryb składania Wniosku o rekompensatę?
  12. Jaką nazwę nadać przy zapisaniu pliku Wniosku o rekompensatę?
  13. Jeśli posiadam wiele wniosków / instalacji PV / reprezentuję wielu Wytwórców, czy każdy Wniosek należy wysyłać w osobnej wiadomości?
  14. Dlaczego we Wniosku w zakładce Parametry PV należy podać wartości mocy zainstalowanej instalacji po stronie DC i AC dla wszystkich przedziałów czasu? Czy wartości te nie będą zawsze takie same?
  15. Co w przypadku, kiedy nie ma pomiaru nasłonecznienia?
  16. Co w przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna posiada pomiary nasłonecznienia w kilku miejscach na terenie zajmowanym przez instalację fotowoltaiczną oraz pomiar rejestrowany jest np. w okresach 10 minutowych?
  17. Co to jest kod modułu wytwarzania energii (kod MWE) i skąd możemy pozyskać taki kod?
  18. Czy wnioski dot. rekompensaty (plik Excel) oraz upoważnienia do OSD mogą być podpisane elektronicznie podpisem EPUAP?
  19. W jakiej formie powinny być złożone pełnomocnictwa będące załącznikiem do Wniosku o rekompensatę?
  20. Czy w przypadku, gdy Wniosek o rekompensatę składany jest w postaci pisemnej, to każda strona takiego wniosku powinna być parafowana?
  21. Ile czasu będę czekać na rozpatrzenie mojego Wniosku o rekompensatę?
  22. Co się stanie, jeżeli mój Wniosek o rekompensatę okaże się niekompletny – czy dostanę informację z prośbą o uzupełnienie czy zostanie odrzucony?
  23. Kiedy otrzymam rekompensatę?
  24. W jaki sposób wyliczane są wartości rekompensaty? Czy można uzyskać szczegółowe kalkulacje wyliczeń rekompensaty?

 

1. Kto może ubiegać się o rekompensatę finansową za redysponowanie nierynkowe PV?

O rekompensatę finansową za redysponowanie nierynkowe PV mogą ubiegać się właściciele instalacji PV, których instalacje PV zrealizowały polecenia zaniżenia wytwarzania energii wynikające z poleceń PSE S.A. tj. dla których w Sekcji: Komunikaty dot. redysponowań nierynkowych instalacji PV wskazujemy daty redysponowań.

2. Kiedy odbywały się redysponowania nierynkowe? Co w przypadku redysponowania, które odbyło się w innym terminie niż jest to podane w komunikatach dot. redysponowań nierynkowych instalacji PV?

Wszystkie komunikaty dotyczące redysponowania nierynkowego realizowanego na polecenie PSE S.A. znajdują się w Sekcji: Komunikaty dot. redysponowań nierynkowych instalacji PV powyżej. Jeśli zaniżenie generacji polecone było w innym terminie oznacza to, że nie było ono wykonane na polecenie PSE S.A. i rekompensata nie zostanie przez PSE S.A. wypłacona.

3. Czy można modyfikować Wniosek?

Nie. Samodzielna modyfikacja wniosku jest równoznaczna z jego odrzuceniem.

4. Czy można składać Wniosek o rekompensatę na starym wzorze wniosku?

Wzory wniosków były przez PSE S.A.  modyfikowane i dostosowywane do zmieniających się przepisów prawa jak również uwzględniają zastosowane uproszczenia. Zaleca się przesyłanie Wniosków na wzorze Wniosku o rekompensatę zamieszczonym w Sekcji: Aktualne wzory dokumentów, gdzie zamieszczony jest aktualny wzór i może być wykorzystany do wszystkich redysponowań nierynkowych instalacji PV, w tym zrealizowanych w przeszłości.

5. Jaki jest czas na złożenie wniosku?

OSP nie określa granicznej daty składania wniosku, ale w celu skrócenia okresu rozpatrywania wniosku i wypłaty rekompensat rekomendowane jest składanie wniosków niezwłocznie po dacie redysponowania.

6. Jaki jest czas na poinformowanie OSD czy i jaka część zredukowanej energii powinna zostać rozliczona w aukcyjnym systemie wsparcia?

Zgodnie z art. 93 ust. 18 (z zastrzeżeniem ust. 19) ustawy o Odnawialnych źródłach energii, informacja jaka część zredukowanej energii powinna zostać rozliczona w aukcyjnym systemie wsparcia powinna zostać przekazana w terminie 14 dni od daty wydania polecenia. W przypadku nieprzekazania przez wytwórcę powyższej informacji w terminie 14 dni od daty wydania polecenia, zredukowana energia nie zostanie zaliczona do realizacji zobowiązania wynikającego z aukcyjnego systemu wsparcia. W związku z powyższym, brak przekazania ww. informacji w ustawowym terminie będzie skutkował tym, że zredukowana energia nie zostanie uwzględniona w wyliczeniu rekompensaty finansowej w części dotyczącej utraconych przychodów z aukcyjnego systemu wsparcia.

7. Jak powinienem powiadomić OSD o tym jaką część zredukowanej energii chcę rozliczyć w aukcyjnym systemie wsparcia

Zgłoszenie jaka część zredukowanej energii powinna zostać rozliczona w aukcyjnym systemie wsparcia należy przekazać w terminie 14 dni od daty wydania polecenia na adres mail OSD. Adresy OSDp wskazano we wzorze Wniosku o rekompensatę w arkuszu ,,Informacje ogólne”. PSE nie dysponuje adresami kontaktowymi do OSDn, w przypadku zgłoszeń do OSDn proszę kierować się danymi kontaktowymi zawartymi w umowie wiążącej wytwórcę z OSDn.

8. Czy jeśli moja instalacja nie jest w aukcyjnym systemie wsparcia /lub/ jeśli moja instalacja korzysta z aukcyjnego systemu wsparcia, lecz nie chcę zaliczyć zredukowanej energii do wypełnienia obowiązku wynikającego z ustawy OZE, również muszę przesłać taką informację do OSD?

Jeśli instalacja nie jest w aukcyjnym systemie wsparcia /lub/ jeśli instalacja korzysta z aukcyjnego systemu wsparcia, lecz nie chce zaliczyć zredukowanej energii do wypełnienia obowiązku wynikającego z ustawy OZE, to nie należy przekazywać do OSD informacji czy i jaka część zredukowanej energii powinna zostać rozliczona w aukcyjnym systemie wsparcia. W takim wypadku zredukowana energia nie zostanie uwzględniona w wyliczeniu rekompensaty finansowej w części dotyczącej utraconych przychodów z aukcyjnego systemu wsparcia.

9. Czy jeśli umowa o przyłączenie zawiera postanowienia o niegwarantowaniu niezawodnych dostaw energii elektrycznej z przyczyn dotyczących zapewnienia równoważenia dostaw energii elektrycznej z zapotrzebowaniem na tę energię, to właścicielowi instalacji PV będzie przysługiwać rekompensata finansowa?

Nie. W przypadku, gdy umowa o przyłączenie zawiera postanowienia o niegwarantowaniu niezawodnych dostaw energii elektrycznej z przyczyn dotyczących zapewnienia równoważenia dostaw energii elektrycznej z zapotrzebowaniem na tę energię, to właścicielowi instalacji PV nie będzie przysługiwać rekompensata finansowa.

10. Jakie zapisy w umowie o przyłączenie świadczą o tym, że właścicielowi instalacji PV nie będzie przysługiwać rekompensata?

PSE SA wypłacają rekompensaty z tytułu nierynkowego redysponowania OZE na podstawie art. 13 ust. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. Zawiera on regulację, na podstawie której rekompensata nie jest należna wytwórcom których umowy przyłączeniowe nie gwarantowały niezawodnych dostaw energii elektrycznej. W związku z powyższym na etapie rozpatrywania otrzymywanych wniosków o wypłatę rekompensat, PSE S.A. zwracają się każdorazowo do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego, do sieci którego instalacja objęta Wnioskiem jest przyłączona i z którym ma zawartą umowę, o udzielenie informacji czy postanowienia w zakresie braku gwarancji niezawodnych dostaw obejmują przyczyny dotyczące zapewnienia równoważenia dostaw energii elektrycznej z zapotrzebowaniem na tę energię. W przypadkach, gdy OSD (którzy są stroną umów z wytwórcami) w odpowiedzi na zapytanie PSE S.A. odpowiedzą, że umowy przyłączeniowe takich wyłączeń nie zawierają, PSE S.A. nie wyłączają z tego tytułu prawa do rekompensaty, procedują Wniosek i dokonują wypłaty rekompensat.

11. Co powinien zrobić właściciel instalacji PV, aby otrzymać rekompensatę finansową? Jaki jest tryb składania Wniosku o rekompensatę?

Na stronie internetowej pod adresem: https://www.pse.pl/rekompensaty-pv w Sekcji: Aktualne wzory dokumentów, opublikowano ,,Warunki składania Wniosku o rekompensatę”, które są na bieżąco aktualizowane. Należy postępować zgodnie z zasadami określonymi w tym dokumencie.

12. Jaką nazwę nadać przy zapisaniu pliku Wniosku o rekompensatę?

Zaleca się, aby pliki Wniosków zapisywać datą redysponowania oraz nazwą instalacji PV np. 20240414PVKonstancin.

13. Jeśli posiadam wiele wniosków / instalacji PV / reprezentuję wielu Wytwórców, czy każdy Wniosek należy wysyłać w osobnej wiadomości?

Nie. Można złożyć wiele Wniosków o rekompensatę w jednej wiadomości. Jeśli składający wniosek jest wskazany jako osoba upoważniona do kontaktu z PSE, zaleca się wysłanie wniosków w jednej wiadomości jako skompresowany folder/ foldery ZIP. W przypadku, gdy Wnioskujący chce złożyć na wnioskach jeden podpis kwalifikowany, skompresowany folder ZIP z zawartymi w nim Wnioskami może podpisać podpisem kwalifikowanym a następnie komplet: podpisany folder ZIP z Wnioskami i plik podpisu przekazać do PSE S.A.

14. Dlaczego we Wniosku w zakładce Parametry PV należy podać wartości mocy zainstalowanej instalacji po stronie DC i AC dla wszystkich przedziałów czasu? Czy wartości te nie będą zawsze takie same?

Moc zainstalowana DC i AC nie musi być taka sama we wszystkich przedziałach czasowych. Dla przykładu wartość mocy może ulec zmianie w przypadku awarii części instalacji (paneli czy inwerterów). Jednakowe wartości należy podawać we wszystkich okresach doby tylko jeżeli instalacja była w pełni sprawna w dobie redysponowania.

15. Co w przypadku, kiedy nie ma pomiaru nasłonecznienia?

W przypadku braku pomiaru nasłonecznienia we Wniosku o rekompensatę nie ma obowiązku wypełnienia danych w zakładce Dane pomiarowe – I_wyk.

Jeśli dane są niekompletne, to należy we Wniosku o rekompensatę w zakładce Dane pomiarowe – I_wyk uzupełnić dane dla tych przedziałów czasowych, dla których te dane są kompletne. Pozostałe przedziały czasowe powinny zostać puste (nieuzupełnione). Wartość zero należy wpisywać tylko w przypadku, gdy wielkość nasłonecznienia wynosiła faktycznie zero (np. okres nocny).

16. Co w przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna posiada pomiary nasłonecznienia w kilku miejscach na terenie zajmowanym przez instalację fotowoltaiczną oraz pomiar rejestrowany jest np. w okresach 10 minutowych?

W przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna posiada kilka punktów pomiaru nasłonecznienia oraz pomiar rejestrowany jest w innym okresie niż okres 15 minutowy, należy wskazać średnią arytmetyczną nasłonecznienia ze wszystkich punktów pomiarów oraz okresów czasowych.

17. Co to jest kod modułu wytwarzania energii (kod MWE) i skąd możemy pozyskać taki kod?

Kod modułu wytwarzania energii (MWE) jest to ciąg 19 znaków, z których można odczytać między innymi miejsce przyłączenia czy rodzaj wytwarzania. Kody MWE dla instalacji PV przyłączonych do sieci średniego napięcia (sieci SN) nadawane są przez OSD, do którego sieci taki moduł wytwarzania energii jest przyłączony.

Jeśli właściciel instalacji PV nie zna takiego kodu, to powinien przed przekazaniem Wniosku o rekompensatę wystąpić do odpowiedniego OSD z prośbą o jego przekazanie.

18. Czy wnioski dot. rekompensaty (plik Excel) oraz upoważnienia do OSD mogą być podpisane elektronicznie podpisem EPUAP?

Podpis EPUAP (uwierzytelnienie osoby za pomocą systemu EPUAP), nie stanowi kwalifikowanego podpisu elektronicznego, wymaganego dla elektronicznej formy dokumentu oraz nie spełnia wymogu złożenia podpisu własnoręcznego na dokumencie składanym w formie pisemnej.

Zarówno Wniosek o rekompensatę, jak i upoważnienia dla właściwego OSD oraz powinny zostać złożone w formie elektronicznej lub w formie pisemnej. Dla zachowania elektronicznej formy dokumentu niezbędne jest jego opatrzenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a dla zachowania formy pisemnej złożenie na dokumencie podpisu własnoręcznego - przez osobę upoważnioną do reprezentowania Wnioskodawcy. 

19. W jakiej formie powinny być złożone pełnomocnictwa będące załącznikiem do Wniosku o rekompensatę?

Pełnomocnictwo powinno zostać przekazane w oryginale lub uwierzytelnione przez notariusza lub w postaci kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem podpisanej przez pełnomocnika. 

20. Czy w przypadku, gdy Wniosek o rekompensatę składany jest w postaci pisemnej, to każda strona takiego wniosku powinna być parafowana?

Zalecamy, aby każda strona Wniosku o rekompensatę składanego w postaci pisemnej była parafowana przez osoby/osobę podpisującą ten Wniosek.

21. Ile czasu będę czekać na rozpatrzenie mojego Wniosku o rekompensatę?

Wnioski o rekompensatę będą rozpatrywane niezwłocznie po ich otrzymaniu. Czas rozpatrzenia Wniosku o rekompensatę będzie uzależniony od liczby wniosków, które wpłyną do OSP jak również od tego, kiedy OSP otrzyma dane i informacje niezbędne do dokonania rozliczenia od OSD. 

22. Co się stanie, jeżeli mój Wniosek o rekompensatę okaże się niekompletny – czy dostanę informację z prośbą o uzupełnienie czy zostanie odrzucony?

Wniosek, który nie będzie kompletny lub zostanie niepoprawnie wypełniony nie zostanie rozpatrzony. PSE S.A. przekaże stosowną informację w tym zakresie z prośbą o jego poprawienie lub uzupełnienie i ponowne przesłanie.

23. Kiedy otrzymam rekompensatę?

PSE S.A. dokonają wypłaty rekompensaty finansowej z tytułu redysponowania w terminie do 21 dni od daty otrzymania dokumentu księgowego oraz oświadczenia o akceptacji Informacji rozliczeniowej.

24. W jaki sposób wyliczane są wartości rekompensaty? Czy można uzyskać szczegółowe kalkulacje wyliczeń rekompensaty?

W Sekcji: Stosowane zasady wyliczeń rekompensaty za nierynkowe redysponowanie PV znajdują się zasady wyliczania rekompensaty finansowej, zgodnie z którymi to zasadami wyliczana jest wartość rekompensaty finansowej. PSE S.A. publikują również ceny wykorzystywane do ustalenia kwoty rekompensaty zgodnie z ww. zasadami. PSE S.A. nie udostępniają szczegółowych kalkulacji.