Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Budowa linii 400 kV pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami nabiera tempa

20 lutego 2019, 16:08

Budowa linii 400 kV pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami nabiera tempa
Prace przy realizacji kluczowej dla ciągłości dostaw energii elektrycznej na terenie województwa mazowieckiego i aglomeracji warszawskiej inwestycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych nie ustają mimo zimowej aury. Wybudowano już blisko 15 procent zaplanowanych słupów oraz około 40 procent stanowisk fundamentowych.

Pogoda sprzyja pracom realizowanym na budowie linii 400 kV pomiędzy aglomeracją warszawską a  Siedlcami. W ciągu niespełna trzech miesięcy od rozpoczęcia prac wykonawca postawił 20  z  zaplanowanych 140 słupów oraz przystąpił do montażu kolejnych. Do końca miesiąca planowane jest ukończenie kolejnych 49 fundamentowych stanowisk słupowych.

Jednym z głównych kryteriów przy wyborze optymalnego przebiegu linii było jak największe oddalenie jej od zabudowy mieszkaniowej, dlatego nowe słupy stawiane są głównie na polach i łąkach. Kilka z  nich powstanie w kompleksie leśnym Nadleśnictwa w Mińsku Mazowieckim. Polskie Sieci Elektroenergetyczne uwzględniając postulaty mieszkańców i władz lokalnych, związane z jak najmniejszą ingerencją w środowisko przyrodnicze, wspólnie z Nadleśnictwem wypracowały wariant umożliwiający "schowanie” linii w lesie. Aby maksymalnie ograniczyć wycinkę drzew - zarówno w  trakcie budowy, jak i podczas eksploatacji linii - na tym odcinku będzie zastosowana technologia nadleśna.

Prace związane z budową liczącej 51,1 km linii przesyłowej są prowadzone na obszarze gmin Dobre, Wierzbno, Kałuszyn, Cegłów, Latowicz, Wodynie i Stoczek Łukowski. Docelowo powstanie 140  słupów, na  których zawisną przewody fazowe o łącznej długości 966 km. Do budowy zostanie wykorzystanych 5,6 tys. ton stali oraz 28 tys. ton betonu. Całkowita wartość umowy na prace budowlano-montażowe dla tej inwestycji to 102,4 mln złotych netto. Wykonawcą linii jest konsorcjum firm: ZWSE Rzeszów, Budownictwo Elektroenergetyczne Selpol z Łodzi, Pile Elbud z Krakowa oraz PBE Elbud w Katowicach.

Zakończenie budowy i przekazanie nowej linii 400 kV do eksploatacji w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym przewidziano na 2020 r.

Budowa linii 400 kV wraz ze zmianą układu sieci najwyższych napięć pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami ma kluczowe znaczenie dla stabilności dostaw energii elektrycznej dla  województwa mazowieckiego i aglomeracji warszawskiej. Inwestycja ma na celu stworzenie pierścienia przesyłowego wokół największej polskiej aglomeracji. Tak duży obszar powinien być zasilany przynajmniej dwoma niezależnymi połączeniami o napięciu 400 kV. Uzyskany w ten sposób pierścieniowy układ sieci sprawi, że nawet w przypadku wyłączenia czy uszkodzenia jej niektórych elementów, energię będzie można dostarczyć z innego kierunku.