Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Jak przeciwdziałać cyberatakom - amerykańscy eksperci dzielą się wiedzą z CERTami firm energetycznych!

19 maja 2017, 13:02

Jak przeciwdziałać cyberatakom - amerykańscy eksperci dzielą się wiedzą z CERTami firm energetycznych!
18 maja 2017 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne gościły ekspertów amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Departamentu Energii, którzy poprowadzili warsztaty z zakresu ochrony przed atakami cybernetycznymi. Organizatorem spotkania było Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Ambasada USA w Polsce, a jego uczestnikami przedstawiciele czołowych firm na rynku energetycznym, m.in. PGNiG S.A., PKN ORLEN S.A., PKP Energetyka S.A., PGE Dystrybucja S.A., Gaz-System S.A.

 

W warsztatach uczestniczyli najważniejsi amerykańscy eksperci w dziedzinie cyberataków w systemach rządowych:

  • Marty Edwards, Zastępca Dyrektora, Krajowe Centrum Integracji Cyberbezpieczeństwa i Łączności (NCCIC) i Dyrektor ds. Systemów Kontroli Bezpieczeństwa w Cyber Security Response Team (ICS-CERT) Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA,
  • Sarah Freeman, Analityk ds. Bezpieczeństwa w sieci (ICS) w Idaho National Laboratory (INL) oraz
  • Tim Conway, Dyrektor ds. Technicznych, programy ICS i SCADA w Instytucie SANS.

Amerykanie podzielili się ze swoimi polskimi kolegami doświadczeniami z udanych i nieudanych akcji związanych z atakami cybernetycznymi. Dyskutowano również o sposobach zapobiegania takim atakom w polskim systemie obrony infrastruktury krytycznej. Zespół ICS omówił również aktualne i znane możliwości w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni oraz sposoby zredukowania wpływu takich ataków.

Nowoczesne technologie, w szczególności systemy informatyczne, na obecnym etapie rozwoju, stwarzają wiele możliwości celowego zakłócenia ich pracy. W ostatnich latach i miesiącach, na całym świecie obserwujemy gwałtowny wzrost aktywności cyberprzestępców w wielu sektorach. Dla branży energetycznej najważniejsze jest zabezpieczenie się przed ingerencją w pracę systemów elektroenergetycznych – podkreśla dr Łukasz Kister, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa

Warsztaty w PSE były kolejnym ważnym krokiem w zakresie wymiany wiedzy i doskonalenia specjalistów, którzy w energetyce i innych kluczowych instytucjach w Polsce odpowiadają za bezpieczeństwo ich funkcjonowania.