Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Linia 400 kV Ostrów - Kromolice z pozwoleniem na budowę

14 kwietnia 2022, 14:17

Linia 400 kV Ostrów - Kromolice z pozwoleniem na budowę
Wojewoda Wielkopolski wydał pozwolenie na budowę dla podwieszenia drugiego toru linii elektroenergetycznej Ostrów – Kromolice. Drugi tor podwoi moce przesyłowe tej istniejącej od 2007 r. linii i umożliwi jej pełne wykorzystanie – informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

– Uruchomienie drugiego toru linii 400 kV między Ostrowem Wielkopolskim i Kromolicami umożliwi pełne wykorzystanie wybudowanej już infrastruktury sieciowej w celu poprawy niezawodności oraz warunków pracy sieci przesyłowej i dystrybucyjnej w Wielkopolsce – poinformował w mediach społecznościowych Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński

Prace budowlano-montażowe przy podwieszaniu linii zaczną się pod koniec III kwartału bieżącego roku, a prąd popłynie nowym torem pod koniec 2023 roku.

Linia 400 kV, łącząca Ostrów Wielkopolski z podpoznańskimi Kromolicami, stanowi kluczowe ogniwo dla zasilania Polski zachodniej i północnej. Wyprowadza moc ze źródeł wytwarzania energii na północnym zachodzie kraju oraz z elektrowni na Śląsku i w Bełchatowie.

– Nowy tor zwiększy moce przesyłowe tej linii, a przez to i całej sieci najwyższych napięć, co jest niezbędne przy rozproszonej generacji energii elektrycznej. Do sieci trafia nie tylko prąd z konwencjonalnych elektrowni, ale także z farm wiatrowych, w tym morskich, czy farm fotowoltaicznych – powiedział Dyrektor Programu Inwestycyjnego z ramienia PSE S.A. Piotr Strojny.

Na zlecenie PSE inwestycję zrealizuje spółka PILE ELBUD S.A.

Obecnie w Wielkopolsce PSE realizują równocześnie cztery istotne inwestycje liniowe oraz rozbudowują i modernizują sześć stacji elektroenergetycznych. Szacunkowa wartość realizowanych w regionie przedsięwzięć to ponad 1,2 miliarda złotych.