Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Linia Morzyczyn - Recław 220 kV poprawi bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej na Pomorzu Zachodnim

28 kwietnia 2022, 10:38

Linia Morzyczyn - Recław 220 kV poprawi bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej na Pomorzu Zachodnim
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zmodernizowały linię energetyczną łączącą stacje Morzyczyn koło Stargardu oraz Recław koło Wolina. W kwietniu ruszył próbny przesył energii elektrycznej o napięciu 220 kV.

Linia łącząca obie stacje została odkupiona od Enei Operator S.A.. PSE dostosowały ją do pracy na napięciu 220 kV. Na stacji elektroenergetycznej Recław powstała również rozdzielnia 220 kV oraz nowa linia 220 kV łącząca Recław ze stacją Glinki, leżącą w północnym Szczecinie. W ten sposób domknięto od północy pierścień linii najwyższych napięć, zapewniający dostawy energii elektrycznej do Szczecina, na Wyspę Wolin i do Stargardu.

Nowe i zmodernizowane linie umożliwiają alternatywne zasilanie Szczecina w energię z sieci najwyższych napięć, nawet w przypadku ewentualnej awarii jednego z elementów systemu przesyłowego. Pozwolą także zwiększyć dostawy energii w regionie Świnoujścia, w tym do rozbudowywanego Terminalu Gazowego.

Na zlecenie PSE inwestycję wykonała firma ELTEL Networks Energetyka S.A. z Olsztyna. Modernizacja linii 220 kV Morzyczyn - Recław kosztowała ponad 20 mln złotych.

Trasa linii Morzyczyn – Recław liczy około 72 km i przebiega przez trzy powiaty województwa zachodniopomorskiego: stargardzki (gminy Kobylanka i Stargard), goleniowski (gminy Maszewo, Goleniów, Osina, Przybiernów) i kamieński (gmina Wolin).