Powrót

Ostrożnie z wypoczynkiem pod liniami przesyłowymi

13 lipca 2022, 12:19

Ostrożnie z wypoczynkiem pod liniami przesyłowymi
Lato to czas ekstremalnych zjawisk pogodowych – huraganowych wiatrów i burz. W takiej sytuacji osoby spędzające czas w sąsiedztwie linii najwyższych napięć powinny zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to zwłaszcza para- i motolotniarzy oraz osób organizujących biwaki i pikniki w pobliżu linii.

Tylko w czerwcu doszło do dwóch niebezpiecznych incydentów – na linii 220 kV Cieplice - Boguszów w miejscowości Podgórzyn na przewodach linii najwyższych napięć zawisł namiot porwany przez wiatr z pobliskiej łąki, a zaledwie dzień później na linii 220 kV relacji Łagisza – Wrzosowa - Joachimów w miejscowości Tuliszów miała miejsce kolizja paralotniarza z linką odgromową linii najwyższych napięć.

Takie sytuacje to zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, dlatego Polskie Sieci Elektroenergetyczne apelują o rozsądne wybieranie miejsca biwaku. Na niebezpieczeństwo porażenia prądem są także narażeni ludzie znajdujący się w pobliżu.

Podobne zdarzenia mogą również zakłócić pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - zwarcia wywołane przez kontakt przewodów linii z elementami namiotu czy paralotni mogą doprowadzić do wielogodzinnego wyłączenia linii, doprowadzającej prąd do kilku regionów w kraju.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. proszą o zgłaszanie wszelkich niebezpiecznych sytuacji pod alarmowym numerem telefonu (22) 242 15 15.