Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Polska i Rumunia planują przyłączyć się do rynku obejmującego Czechy, Słowację i Węgry działającego według zasad mechanizmu "Market Coupling"

30 stycznia 2013, 17:57

Polska i Rumunia planują przyłączyć się do rynku obejmującego Czechy, Słowację i Węgry działającego według zasad mechanizmu "Market Coupling"
28 stycznia 2013 r. przedstawiciele krajowych organów regulacyjnych, operatorzy systemu przesyłowego i giełdy / operatorzy rynków energii Czech, Słowacji, Węgier, Polski i Rumunii spotkali się w Budapeszcie aby uzgodnić rozpoczęcie współpracy strukturalnej, której celem jest zbadanie możliwości i przygotowanie do integracji rynków dnia następnego energii elektrycznej pięciu krajów.

Od czasu uruchomienia we wrześniu 2012 r., mechanizm Market Coupling łączący rynki Czech, Słowacji i Węgier okazał się rozwiązaniem korzystnym dla uczestników rynku energii elektrycznej. Rozszerzenie w kierunku kandydujących krajów sąsiednich, Polski i Rumunii, to logiczny krok w kierunku budowy Europejskiego Wewnętrznego Rynku Energii (Internal Electricity Market - IEM).

Przedstawiciele krajowych organów regulacyjnych (ERU, HEO, ANRE), operatorów systemów przesyłowych (CEPS, SEPS, MAVIR, PSE, Transelectrica) oraz giełd / operatorów rynków energii (OTE, OKTE, HUPX, TGE, OPCOM) spotkali się 28 stycznia w Budapeszcie, aby omówić dalszą integrację i rozszerzenie ich rynków dnia następnego. Wnioski ze spotkania potwierdziły chęć i gotowość do intensywnej współpracy i wspólne poglądy co do potrzeby potwierdzenia technicznej wykonalności projektu. Uzgodniono podjęcie wspólnego przedsięwzięcia, który wskaże możliwe drogi dalszych działań oraz pozwoli wybrać najbardziej odpowiednie i skuteczne formy integracji rynku.

Strony wyraziły gotowość i intencję podpisania Porozumienia - Memorandum of Understanding określającego zakres i główne warunki współpracy.