Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

PSE: Apelujemy o konstruktywny dialog w związku z konieczną modernizacją linii Kozienice-Miłosna

15 marca 2017, 09:53

PSE: Apelujemy o konstruktywny dialog w związku z konieczną modernizacją linii Kozienice-Miłosna
Istniejąca linia 400 kV, łącząca elektrownię w Kozienicach ze stacją elektroenergetyczną w podwarszawskiej Miłosnej, wymaga modernizacji.
Zgodnie z zapowiedziami PSE wkrótce odbędą się w tej sprawie spotkania z wojewodą, władzami samorządowymi i mieszkańcami gmin.

 

Trwają analizy techniczne w związku z planowaną modernizacją istniejącej linii 400 kV Kozienice–Miłosna. Zaprojektowana i wybudowana zgodnie z normami obowiązującymi w latach 60. ubiegłego wieku infrastruktura nie spełnia współczesnych wymagań związanych z zapewnieniem niezawodności przesyłu energii elektrycznej. To sprawia, że po niemal pół wieku użytkowania linia wymaga pilnej modernizacji.

– W ciągu najbliższych dwóch tygodni zakończymy niezbędne i wstępne analizy techniczne. Ich wyniki zaprezentujemy pod koniec marca br. podczas spotkania z wojewodą mazowieckim, władzami gmin i przedstawicielami Rad Gmin, położonych na trasie istniejącej linii. Po zebraniu uwag i opinii ze strony przedstawicieli samorządów odbędą się spotkania z lokalną społecznością w celu przedstawienia wypracowanej propozycji – podkreśla Andrzej Kaczmarek, prezes PSE Inwestycje S.A.

Co do zasady modernizacja linii Kozienice–Miłosna przebiegać będzie z wykorzystaniem istniejących korytarzy i nie będzie się wiązać z koniecznością stawiania dodatkowych słupów. Dzięki wymianie wysłużonych przewodów i oddaleniu ich od powierzchni gruntów możliwe będzie obniżenie wpływu oddziaływania na otoczenie i zmniejszenie szerokości istniejącego pasa technologicznego. To z kolei pozwoli zwiększyć komfort i bezpieczeństwo mieszkających w pobliżu linii ludzi.

– W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej nieprawdziwych informacji nt. planowanej inwestycji, które utrudniają rzeczowy i konstruktywny dialog. Stąd nasz apel do lokalnych liderów opinii o niepodgrzewanie emocji społecznych.  Niebawem rozpoczniemy konsultacje i deklarujemy partnerski dialog z właścicielami nieruchomości, ale chcemy, by były to rozmowy oparte o fakty, które poznamy i zaprezentujemy dopiero po zakończeniu analiz – dodaje Andrzej Kaczmarek.

Modernizacja linii Kozienice–Miłosna jest niezbędna dla zachowania długoterminowej sprawności połączeń sieciowych w centralnej Polsce. Obowiązkiem PSE jest dostosowanie stanu istniejących linii do  obowiązujących w Polsce przepisów, które w zakresie dopuszczalnych wartości składowych pola elektromagnetycznego należą do najbardziej wymagających w Europie. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami krajowymi oraz europejskimi dla każdej inwestycji PSE są zobowiązane uzyskać wszystkie wymagane prawem pozwolenia, w tym decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych.