Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

PSE podpisały umowę na rozbudowę kluczowej stacji elektroenergetycznej

22 maja 2024, 11:48

PSE podpisały umowę na rozbudowę kluczowej stacji elektroenergetycznej
Polskie Sieci Elektroenergetyczne 22 maja 2024 r. podpisały z firmą Budimex S.A. umowę na rozbudowę i modernizację stacji elektroenergetycznej Piła Krzewina 110/220/400 kV. Wartość umowy to ponad 232 mln zł brutto. Dzięki realizacji projektu możliwe będzie wyprowadzenie w głąb kraju mocy z morskich farm wiatrowych i elektrowni jądrowej.

W ramach kontraktu wyłoniony w przetargu wykonawca zmodernizuje wybudowaną w latach 70. stację. Powstaną m.in. trzy nowe gałęzie rozdzielni 400 kV. Na stacji zainstalowane zostaną także dwa nowe autotransformatory 400/110 kV. Zadanie obejmuje również przełączenie na napięcie 400 kV linii Piła Krzewina - Plewiska, obecnie pracującej na napięciu 220 kV.

Inwestycja dofinansowana jest ze środków Instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i zakończą w I kwartale 2028 r.

Rozbudowa i modernizacja stacji Piła Krzewina to pierwszy projekt realizowany dla PSE przez Budimex S.A. Po jego zakończeniu stacja wraz z przyłączonymi do niej liniami 400 kV staną się jednymi z kluczowych elementów infrastruktury przesyłowej, niezbędnymi do zapewnienia stabilnych dostaw energii do zachodniej i północnej Polski.