Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Rekordowe zapotrzebowanie na moc

10 stycznia 2024, 16:30

Rekordowe zapotrzebowanie na moc
We wtorek 9 stycznia 2024 r. o godz. 9:51 odnotowano rekordową wartość krajowego zapotrzebowania na moc w wielkości 28 660 MW. Jest ona wyższa o ponad 1000 MW od poprzedniej wartości maksymalnej, odnotowanej 12 lutego 2021 r. (AKTUALIZACJA KOMUNIKATU)*

System elektroenergetyczny pracuje stabilnie, a operator systemu przesyłowego dysponuje wystarczającą rezerwą mocy. 

Na tak istotny wzrost zapotrzebowania na moc wpłynęła przede wszystkim niska temperatura powietrza. W okresie rekordowego zapotrzebowania elektrownie i elektrociepłownie węglowe oraz gazowe pracowały z mocą około 23 GW, a farmy wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne z mocą około 3,4 GW. Import energii elektrycznej był na poziomie 1,3 GW.

Dane o pracy krajowego systemu elektroenergetycznego można obserwować w aplikacji Energetyczny Kompas. Zamieszczane są w niej także informacje o godzinach, w których korzystanie z energii elektrycznej jest najbardziej korzystne dla środowiska naturalnego i pracy systemu. Więcej informacji na stronie https://www.energetycznykompas.pl/.

* 10 stycznia 2024 r. w komunikacie zaktualizowano dane dotyczące maksymalnego zapotrzebowania na moc oraz wielkości generacji OZE i importu.