Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Ruszył konkurs „Samorząd przyjazny energii”

7 stycznia 2019, 13:27

Ruszył konkurs „Samorząd przyjazny energii”
Rozpoczęła się piąta edycja konkursu „Samorząd przyjazny energii”, w ramach którego nagrodzone zostaną jednostki samorządu terytorialnego, które mogą pochwalić się wspieraniem zapewnienia stabilność dostaw energii elektrycznej, walki ze smogiem oraz rozwoju elektromobilności. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca.

Konkurs organizowany jest  przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Współorganizatorami i fundatorami nagród w konkursie są Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Enea Operator, Energa-Operator, innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja i Tauron Dystrybucja.

Inicjatywa skierowana jest do jednostek samorządu terytorialnego, reprezentowanych przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także do powiatów i podległych im jednostek. W konkursie mogą wziąć udział także dzielnice Warszawy. Wnioski mogą składać zarówno same samorządy, jak i inne podmioty, które zrobią to w imieniu lokalnych władz.

W ramach piątej edycji konkursu nagrodzone zostaną jednostki samorządu terytorialnego, które w 2018 roku podjęły działania wspierające:

  • zapewnienie niezawodności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej,
  • przeciwdziałanie powstawaniu smogu,
  • wymianę ogrzewania na elektryczne,
  • rozwój sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Doceniona zostanie również pomoc udzielona energetykom w czasie przerw w dostawach energii elektrycznej, wynikających z trudnych warunków atmosferycznych.

Zwycięskie gminy z terenu działania poszczególnych spółek energetycznych otrzymają tytuł „Samorządu przyjaznego energii” oraz nagrodę finansową na dalsze inwestycje. Laureatami czterech dotychczasowych edycji konkursu zostały 22 jednostki samorządu terytorialnego. Na obszarze działalności Polskich Sieci Elektroenergetycznych nagrodzono gminy Sobienie-Jeziory, Stoczek Łukowski i Stanisławów oraz miasto Stalową Wolę.

Zgłoszenia będą przyjmowane do  31 marca 2019 r. Regulamin konkursu i formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie www.konkurs.ptpiree.pl/. Wyniki zostaną ogłoszone w maju.