Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Spotkanie informacyjne dotyczące II etapu reformy rynku bilansującego

3 marca 2021, 11:26

Spotkanie informacyjne dotyczące II etapu reformy rynku bilansującego
Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące II etapu reformy rynku bilansującego.

Spotkanie odbędzie się w trybie zdalnym 9 marca 2021 r., w godzinach od 11:00 do 13:00. Zgłoszenia udziału należy dokonywać za pośrednictwem formularza rejestracyjnego.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem spotkaniem informacyjnym oraz wyczerpaniem się limitu uczestników w narzędziu do webinarów, zdecydowano o równoległym transmitowaniu na żywo spotkania na firmowym kanale YouTube PSE. Dostęp do transmisji będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Zgodnie z opublikowanym 20 maja 2020 r. na stronie Ministerstwa Klimatu dokumentem Polski Plan Wdrażania, opracowanym na postawie art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej, 1 stycznia 2021 r. został wdrożony I etap reformy rynku bilansującego (RB).

Kompleksowe wdrożenie zmian zasad funkcjonowania RB objętych I etapem reformy RB wymagało dostosowania aktów wykonawczych do ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, tj. rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, Warunków Dotyczących Bilansowania, Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, a także dostosowania umów pomiędzy Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz użytkownikami systemu. Operacjonalizacja zmian I etapu reformy RB wymagała istotnych zmian w systemach informatycznych Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz w mniejszym zakresie w systemach informatycznych uczestników rynku bilansującego.

Biorąc pod uwagę doświadczenia z wdrożenia I etapu reformy RB, w szczególności postulaty uczestników rynku o włączenie ich w prace projektowe na jak najwcześniejszym etapie, zapraszamy na spotkanie inicjujące prace nad II etapem reformy RB.

W trakcie spotkania zostanie przedstawiony zaktualizowany zakres i harmonogram wdrażania II etapu reformy RB w zakresie prac legislacyjnych, prac nad Warunkami Dotyczącymi Bilansowania oraz dostosowania systemów informatycznych, w tym próbnej eksploatacji zmodernizowanych systemów z udziałem uczestników rynku bilansującego.

Prelegentami będą Paweł Pikus, Dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Andrzej Midera, Dyrektor ds. Operacji Rynkowych w Departamencie Zarządzania Systemem, Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Spotkanie jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Nagranie wideo ze spotkania zostanie udostępnione po spotkaniu na kanale PSE w serwisie YouTube.


AGENDA SPOTKANIA

11.00 -11.10  – powitanie uczestników

11.10 - 11.40 – zakres prac reformy RB

11.40-12.10 – harmonogram prac nad rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego

12.10-12.30 – harmonogram prac nad Warunkami Dotyczącymi Bilansowania oraz dostosowaniem systemów informatycznych

12.30-12.50 – sesja pytań i odpowiedzi

12.50-13.00 – podsumowanie


ZAPISY

Zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o zapisy za pośrednictwem formularza rejestracyjnego. Zapisy będą przyjmowane do 8 marca 2021 r.


JAK DOŁĄCZYĆ DO SPOTKANIA

Po wysłaniu formularza rejestracyjnego powinni Państwo otrzymać automatyczną wiadomość e-mail z adresu Polskie Sieci Elektroenergetyczne <no-reply@clickmeeting.com> z linkiem do wydarzenia. Prosimy ją zachować. Aby dołączyć do spotkania, w dniu wydarzenia należy kliknąć w link lub przycisk „dołącz” w wiadomości. Zostaną Państwo automatycznie przekierowani na stronę spotkania.

Po wpisaniu imienia oraz numeru token z maila potwierdzającego rejestrację, dołączą Państwo do spotkania. Dla zapewnienia bezproblemowego przebiegu wydarzenia, zalecamy korzystać z najaktualniejszych wersji przeglądarek Chrome, Safari, Firefox, Opera lub Edge. Krótka instrukcja jak dołączyć do spotkania znajduje się TUTAJ.

Spotkanie będzie równolegle transmitowane na kanale YouTube PSE pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=I5lxzGVm7Xg


KONTAKT

Pytania dotyczące spotkania prosimy kierować na adres: igor.lange@klimat.gov.pl.

Pytania dotyczące kwestii technicznych oraz procesu rejestracji na spotkanie prosimy kierować na adres: pse@pse.pl.