Powrót

Spotkanie zarządów Vattenfall Europe Transmission i PSE Operator S.A. przyspiesza współpracę między spółkami

5 marca 2009, 00:00

Spotkanie zarządów Vattenfall Europe Transmission i PSE Operator S.A. przyspiesza współpracę między spółkami
Kontynuacja owocnej współpracy operatorów, instalacja przesuwników fazowych w polskich stacjach, plany budowy trzeciego połączenia.

3 marca 2009 roku w Konstancinie-Jeziornie (pod Warszawą) spotkały się zarządy operatorów systemów przesyłowych: Vattenfall Europe Transmission GmbH oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator S.A. Dokonały one oceny efektów dotychczasowej współpracy oraz rozmawiały o planach na przyszłość.

Podsumowano i oceniono postęp ubiegłorocznych prac w obszarach inwestycji i planowania rozwoju oraz komunikacji i eksploatacji.  Ponadto operatorzy zgodzili się na instalację przesuwników fazowych w stacji Krajnik i Mikułowa, z myślą o poprawie współpracy sąsiednich systemów oraz zmianie napięcia na 400 kV na połączeniu Krajnik-Vierraden. Inwestycje te pozwolą zwiększyć wymianę energii pomiędzy Polską i Niemcami.

Istotnym tematem rozmów była również budowa trzeciego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy Polską i Niemcami. Harmonogram tego projektu oraz kwestie organizacyjne zostaną wkrótce uzgodnione przez obie strony.

Spółki uzgodniły konieczność rozwoju wspólnych projektów w obszarze edukacji i szkoleń dla współpracujących ze sobą pracowników obu spółek. Ponadto, Vattenfall Europe Transmission GmbH zaproponował PSE Operator S.A. udział w przygotowywanym projekcie współpracy VE Transmission, E.ON Netz i EnBW związanej z prowadzeniem ruchu sieciowego.