Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Uroczysta inauguracja Stowarzyszenia Młodzi Liderzy w Energetyce

28 czerwca 2017, 08:53

Uroczysta inauguracja Stowarzyszenia Młodzi Liderzy w Energetyce

22 czerwca 2017 r. w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie miała miejsce uroczysta inauguracja Stowarzyszenia Młodzi Liderzy w Energetyce (MLE). Partnerem strategicznym działalności MLE są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.
Inauguracji towarzyszyła debata pt. ”Pod prąd - możliwości rozwoju młodych osób w sektorze energetycznym”, w której wzięli udział: Pan Michał Kurtyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii, Pan Maciej Bando, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Pani Lidia Grzegorczyk, Chief Executive Officer Smart Fuse oraz Pani Joanna Maćkowiak-Pandera, Prezes Forum Energii, natomiast moderatorem debaty był Pan Tomasz Sikorski, Wiceprezes Zarządu PSE SA. Motywem przewodnim debaty była sytuacja oraz perspektywy rozwoju młodych ludzi w sektorze energetycznym w Polsce, zaprezentowane w ankiecie przeprowadzonej przez MLE (ankieta w załączniku).

Przemówienie inauguracyjne wygłosił Eryk Kłossowski, prezes zarządu PSE.

Poprzez zaangażowanie PSE w ten projekt, chcemy dać młodym ludziom możliwość uczenia się od  doświadczonych ekspertów z branży energetycznej, a także oparcie w postaci silnego, stabilnego partnera, jakim jest operator systemy przesyłowego  - powiedział Eryk Kłossowski, Prezes Zarządu PSE SA, który wygłosił przemówienie inauguracyjne. Branża energetyczna szybko się zmienia. Coraz większe znacznie mają nowe technologie, takie jak magazynowanie energii, inteligentne sieci, elektromobilność oraz wytwarzanie rozproszone. Równie istotne znaczenie mają zmiany w otoczeniu regulacyjnym: kolejne unijne kodeksy sieci, europejski New Market Design oraz krajowe ramy prawne dla lokalnych obszarów bilansowania. Żeby sprostać tym wyzwaniom musimy budować nowe, profesjonalne kadry i otwierać się na młodość, zwłaszcza młodość w  myśleniu – dodał prezes Kłossowski

PSE jest aktywnym promotorem innowacyjnego podejścia do energetyki w Polsce. Jesteśmy przekonani, że  współpraca z PSE pomoże nam w rozwijaniu działalności Stowarzyszenia i bardzo się na nią cieszymy - powiedzieli założyciele MLE, Katarzyna Szwarc, Joanna Rycerz i Piotr Konopka.

Polska energetyka potrzebuje zmotywowanej grupy młodych, utalentowanych osób, które potrafią skutecznie odpowiedzieć na pojawiające się wyzwania. Angażowanie nowych kadr, które - podobnie jak obecne - z pasją zajmą się energetyką, to jedno z najważniejszych aktualnie zadań stojących przed polskim sektorem energetycznym. Jestem głęboko przekonany, że przy realizacji tego zadania będzie nas wspierać coraz bardziej nowatorski a zarazem interdyscyplinarny charakter sektora energetycznego, co bez wątpienia czyni go atrakcyjnym miejscem pracy - powiedział Pan Tomasz Sikorski, Wiceprezes Zarządu PSE SA.

Uczestnicy debaty zgodnie stwierdzili, że postęp technologiczny i naukowy przyniósł nowe rozwiązania i  możliwości, ale także zupełnie nieznane dotychczas wyzwania dla sektora energetycznego w Polsce. Młodzi ludzie, którzy za niedługo poprowadzą polską energetykę przez czas transformacji, powinni być odważni w  zgłaszaniu swoich pomysłów i rozwiązań, ale także sumienni w czerpaniu wiedzy o tym wymagającym sektorze od doświadczonych ekspertów.