Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Wybraliśmy wykonawcę modernizacji stacji elektroenergetycznych Chmielów i Mory

24 czerwca 2026, 11:31

Wybraliśmy wykonawcę modernizacji stacji elektroenergetycznych Chmielów i Mory
Rozpoczynamy realizację kolejnych projektów inwestycyjnych kluczowych dla rozwoju systemu przesyłowego. Zakończyły się postępowania przetargowe na wykonawców modernizacji stacji 220/110 kV Mory niedaleko Warszawy i 220/110 kV Chmielów w pobliżu Tarnobrzega.

W obu postępowaniach wybrano firmę Alterga S.A., która będzie odpowiadać za kompleksową realizację inwestycji, obejmującą roboty budowlane, instalacyjne, modernizacyjne oraz działania uruchomieniowe.

W ramach modernizacji stacji Chmielów wykonawca przebuduje rozdzielnię 220 kV i 110 kV, wybuduje nowe pola, a także wykona mosty szynowe umożliwiające przyłączanie m.in. instalacji OZE i magazynów energii. Zakres prac obejmuje również modernizację infrastruktury towarzyszącej oraz wdrożenie rozwiązań zwiększających niezawodność pracy stacji. Całość robót zaplanowano na okres 40 miesięcy.

Z kolei dzięki modernizacji stacji Mory poprawi się pewność i warunki zasilania oraz bezpieczeństwo sieci w rejonie aglomeracji warszawskiej. Zakończenie prac budowlano-montażowych planowane jest na 2030 rok.