Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

PSE z piątym Złotym Listkiem CSR

3 czerwca 2022, 10:31

PSE z piątym Złotym Listkiem CSR
Polskie Sieci Elektroenergetyczne po raz kolejny otrzymały Złoty Listek CSR, wyróżnienie przyznawane firmom zwracającym szczególną uwagę na zrównoważony rozwój oraz swój wpływ na otoczenie. Spółkę doceniono m.in. za zaangażowanie w obszar ESG, czyli środowiska, społecznej odpowiedzialności oraz zarządzania.

Listki CSR wręczono po raz 11. PSE zdobyły tę nagrodę ośmiokrotnie, w tym pięć razy otrzymały złotą statuetkę. Zestawienie przygotowały firma doradcza Deloitte, Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz tygodnik „Polityka”.

PSE od lat uwzględniają w swojej strategii różne aspekty zrównoważonego rozwoju. Przekłada się to na realne działania: od 2017 r. spółka mierzy swój ślad węglowy i co roku udaje się go ograniczyć, zmieniono sposób prowadzenia inwestycji, by poprawić dialog ze społecznościami lokalnymi i współpracę z wykonawcami, rozwinięto działalność społeczną i współpracę z mieszkańcami terenów, na których istnieje lub powstaje infrastruktura przesyłowa.

– Wiele zmian wprowadziliśmy jako pierwsi w branży, co daje nam szczególną satysfakcję. Jako operator systemu przesyłowego odgrywamy istotną rolę nie tylko w energetyce, lecz w całej gospodarce, dlatego nasza działalność ma wpływ na wiele jej obszarów. Ma to znaczenie zwłaszcza w kontekście zachodzącej transformacji sektora energetycznego. Przyznane wyróżnienie traktujemy jako zachętę do podejmowania kolejnych inicjatyw – mówi Ada Konczalska, dyrektor Departamentu Komunikacji PSE.

Mierzalny wpływ

Spółka jako jedna z pierwszych w branży zaczęła przygotowywać raport wpływu, który oprócz danych finansowych szczegółowo opisuje różne aspekty działalności PSE i ich znaczenia dla otoczenia. Aktualne opracowanie jest dostępne na stronie https://raport.pse.pl. PSE przygotowują się też do zmian regulacyjnych w obszarze raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju z zakresu taksonomii.

– Obecnie pracujemy nad kolejną edycją raportu i postawiliśmy sobie nowe wyzwania, które wynikają z regulacji i oczekiwań rynkowych. Wymaga to zaangażowania praktycznie całej organizacji, by umożliwić pełny obraz naszej działalności. Zgodnie z obowiązującymi standardami zebrane dane i informacje są weryfikowane przez zewnętrznych ekspertów – mówi Małgorzata Jachimowska-Noworyta, Pełnomocnik Zarządu PSE ds. Zrównoważonego Rozwoju. – Raport to także okazja do prowadzenia dialogu z naszym otoczeniem i szukania obszarów, które można udoskonalić. Ma to praktyczne przełożenie na to, w jaki sposób działamy i współpracujemy z naszymi interesariuszami – dodaje.

Do tegorocznej edycji Listków CSR zgłosiło się 126 firm. 21 z nich otrzymało Złoty Listek, 27 srebrny, a 35 – Biały. Po raz pierwszy przyznano Zielone Listki, czyli wyróżnienia dla spółek, który strategia zakłada ograniczenie wpływu na zmiany klimatu.