Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Kluczowa inwestycja PSE z decyzją środowiskową

24 maja 2024, 09:40

Kluczowa inwestycja PSE z decyzją środowiskową
PSE uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy linii 400 kV Trębaczew - nacięcie linii Joachimów (Rokitnica) - Wielopole. Projekt ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawę efektywności przesyłu energii w południowej Polsce.

Projekt obejmuje budowę 110-kilometrowej dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV, która połączy stację Trębaczew, zlokalizowaną w pobliżu elektrowni Bełchatów, z nową stacją Rokitnica w Zabrzu. Realizacja tej inwestycji jest częścią programu przebudowy najdłuższego ciągu liniowego 400 kV w Polsce, biegnącego od Zgorzelca (SE Mikułowa) do Częstochowy (SE Joachimów). Tworzące ten układ linie zostały wybudowane w latach 60. XX wieku i wymagają zastąpienia jej nowszą infrastrukturą oraz zmiany układu sieciowego na południu Polski. Częścią tego zadania są m.in. ukończone nowe linie 400 kV Mikułowa – Czarna i Czarna – Pasikurowice oraz będąca w budowie linia 400 kV Mikułowa – Świebodzice.

Uzyskanie decyzji środowiskowej stanowi potwierdzenie, że inwestycja jest zgodna z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony środowiska. Proces pozyskania decyzji był poprzedzony szerokimi konsultacjami społecznymi oraz współpracą z lokalnymi władzami i instytucjami.

Kolejnym krokiem do rozpoczęcia realizacji inwestycji będzie uzyskanie decyzji lokalizacyjnej oraz pozwolenia na budowę. Wykonawca zostanie wyłoniony w wyniku postępowania. Zakończenie realizacji inwestycji jest planowane na 2028 r.

Więcej informacji na temat inwestycji można znaleźć na stronie: https://inwestycje.pse.pl/liniarokitnicatrebaczew/.