Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

PSE Operator podpisał umowę na budowę linii 400kV Ełk – Łomża

12 września 2011, 00:00

PSE Operator podpisał umowę na budowę linii 400kV Ełk – Łomża
12 września 2011 roku w Starostwie Powiatowym w Łomży nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na budowę linii 400kV Ełk – Łomża pomiędzy PSE Operator a konsorcjum firm PBE ELBUD Warszawa oraz PBE ELBUD Katowice.

W wydarzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan i wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, a także władze powiatu oraz gminy.

PSE Operator reprezentował prezes zarządu spółki Henryk Majchrzak, który po podpisaniu umowy powiedział - Bardzo cieszy mnie fakt, że podpisaliśmy umowę na budowę linii 400kV Ełk – Łomża. Jest to kolejny krok przybliżający nas do realizacji, tego ważnego z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale i Europy, projektu. Budowa mostu energetycznego Polska – Litwa pozostaje bowiem jednym w unijnych priorytetów. Podpisanie dzisiejszej umowy jest dowodem na to, jak silna jest nasza determinacja, aby ten projekt zrealizować.  

Linia 400kV Ełk – Łomża jest jedną z kluczowych, spośród 18 inwestycji (do roku 2015 – 11 inwestycji, do roku 2020 – 7 inwestycji), przewidzianych w ramach rozbudowy elektroenergetycznego systemu przesyłowego, w tym projektu budowy mostu energetycznego pomiędzy Polską i Litwą. Cały projekt uznany został za jeden z priorytetowych w Unii Europejskiej, co stworzyło  możliwości ubiegania się o środki pomocowe. Budowa linii przesyłowej Ełk – Łomża oraz budowa stacji 400 kV Łomża mają szczególne znaczenie dla całej północno-wschodniej części Polski. Jest to obszar wymagający znaczących inwestycji w zakresie infrastruktury elektroenergetycznej. Brak zamkniętej sieci przesyłowej i możliwości wielostronnego zasilania w przypadku awarii stanowi realną groźbę utraty dostaw energii elektrycznej. Inwestycja ta również będzie sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi wszystkich gmin i powiatów w tym regionie, poprawi zaopatrzenie w energię elektryczną mieszkańców i wszystkich jej odbiorców, a także stworzy korzystne warunki do realizacji nowych inwestycji.