Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

PSE podpisały umowę na realizację Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii

7 lutego 2023, 10:48

PSE podpisały umowę na realizację Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii
Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych zaprojektuje i wdroży międzynarodowy koncern CGI. 27 stycznia została podpisana umowa w tej sprawie.

PSE pełniące funkcję Operatora Informacji Rynku Energii, do którego obowiązków należy m.in. zbudowanie i uruchomienie CSIRE, wybrały firmę CGI w przetargu publicznym. CSIRE posłuży do gromadzenia, przechowywania i przetwarzania danych dotyczących detalicznego rynku energii elektrycznej oraz realizacji procesów takich jak zmiana sprzedawcy, zarządzanie dostarczaniem energii oraz rozliczenia za sprzedaż i dostarczanie energii. System zapewni najwyższy poziom ochrony danych przy jednoczesnym umożliwieniu dostępu do nich dla uprawnionych użytkowników.

 

Dzięki ujednoliceniu standardów wymiany informacji przetwarzanych w CSIRE, procesy zachodzące na detalicznym rynku energii elektrycznej w Polsce zostaną znacznie usprawnione i przyspieszone. System będzie jednym z niezbędnych elementów transformacji energetycznej i umożliwi rozwój nowych usług na rynku energii.

Uruchomienie procesów rynku energii za pośrednictwem CSIRE jest planowane na 1 lipca 2024 r. Wcześniej sprzedawcy i dystrybutorzy energii elektrycznej muszą dostosować swoje systemy do CSIRE, zgodnie z zasadami określonymi w Standardach Wymiany Informacji CSIRE oraz Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej w części dotyczącej OIRE i CSIRE. Równolegle będzie realizowany proces migracji danych niezbędnych do inicjalnego zasilenia CSIRE.

Więcej informacji o CSIRE można znaleźć na naszej stronie internetowej, w zakładce OIRE: https://www.pse.pl/oire/aktualnosci.