Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Energetyka wchodzi do pomorskich szkół

18 czerwca 2024, 11:09

Energetyka wchodzi do pomorskich szkół
Pomorze niebawem stanie się kluczowym regionem dla polskiej energetyki. To tutaj powstaną pierwsze morskie farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku oraz elektrownia jądrowa. Wpłynie to na lokalny rynek pracy, a zapotrzebowanie na specjalistów od energetyki będzie rosnąć.

"W praktyce będziesz mógł się przekonać, że to praca czeka na elektryków, a nie elektrycy na pracę”. Takim hasłem zachęca do rekrutacji swoich potencjalnych uczniów Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP “Orzeł” w Wejherowie. To renomowana, powiatowa szkoła branżowa, wyróżniana co roku w rankingach techników.

Rocznie opuszcza naszą szkołę 100 elektryków. Naszym głównym celem jest wykształcenie jak najlepszych specjalistów i przygotowanie ich do życia zawodowego. Współpraca z pracodawcami jest dla szkoły bardzo istotna - uczniowie dzięki praktykom i stażom mają szansę zobaczyć, jak funkcjonują nowoczesne przedsiębiorstwa, jakie technologie stosują. Dzięki temu młodzież może lepiej zaplanować swoją ścieżkę rozwoju - mówi Jacek Tomczak, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie.

Jak podkreśla, zawód elektryka daje możliwość pracy w nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się branży. Doskonale rozumieją to firmy energetyczne prowadzące inwestycje na Pomorzu. Już teraz nawiązują współpracę ze szkołami, by zainteresować młodzież podjęciem pracy w tym sektorze po ukończeniu edukacji.

Przykładem takiej współpracy są Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które od ponad roku wspierają szkołę w Wejherowie w podnoszeniu poziomu kształcenia zawodowego. W ramach współpracy uczniowie otrzymują dostęp do eksperckiej wiedzy, której nie ma w podręcznikach. Pracownicy PSE dzielą się swoimi doświadczeniami i opowiadają, jak wygląda współczesna infrastruktura elektroenergetyczne. Dzięki temu uczniowie mogą w praktyce zobaczyć, z czym zetkną się po zakończeniu edukacji.

Firma organizuje również wizyty studyjne dla uczniów oraz miesięczne praktyki zawodowe. Daje to młodzieży unikatową okazję zaznajomienia się z infrastrukturą PSE oraz nowoczesnymi technologiami stosowanymi w elektroenergetyce.

Na uczniach największe wrażenie robi rozmiar i skala naszej infrastruktury. W szkole widzą ją na obrazkach, prezentacjach, filmikach. Podczas wizyty studyjnej czy praktyk zawodowych mogą zobaczyć urządzenia na żywo, lepiej zrozumieć zastosowaną w nich technologię i poznać specyfikę pracy technika elektroenergetyka - mówi Radosław Dias, kierownik terenowego wydziału PSE w Gdańsku i instruktor praktycznego nauczania zawodu.