Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Kolejne nowe funkcje w Energetycznym Kompasie

18 października 2023, 13:47

Kolejne nowe funkcje w Energetycznym Kompasie
Użytkownicy aplikacji Energetyczny Kompas mogą już korzystać z jej nowych możliwości, w tym na bieżąco śledzić dane o pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Na nowym ekranie „Praca KSE” prezentowane są dane o bieżącej produkcji energii elektrycznej, aktualnym zapotrzebowaniu na moc, a także wielkość fizycznych przepływów energii między Polską a sąsiednimi krajami. Druga w ostatnim czasie aktualizacja Energetycznego Kompasu wprowadza także możliwość łatwego sprawdzenia wielkości produkcji energii elektrycznej przez poszczególne rodzaje źródeł (w procentach oraz MWh). To odpowiedź na sygnały użytkowników, którzy prosili o wprowadzenie nowych funkcjonalności w aplikacji.

Energetyczny Kompas ułatwia planowanie zużycia energii elektrycznej w taki sposób, by było to najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego oraz systemu elektroenergetycznego. Na ekranie głównym aplikacji poszczególne godziny doby oznaczane są czterema kolorami:

  • Ciemnozielonym – w tych godzinach powstaje więcej energii, niż potrzebują odbiorcy. Wskazane jest wówczas zwiększenie zużycia.
  • Zielone – to „zwykłe godziny”, w których możemy dowolnie korzystać z energii elektrycznej.
  • Żółte – w tych godzinach największa część energii elektrycznej powstaje w elektrowniach na węgiel i gaz, a najmniej z OZE. Warto wówczas ograniczyć zużycie.
  • Czerwone – to godziny, w których jest niewystarczająca rezerwa mocy, niezbędna do utrzymania bezpieczeństwa pracy systemu. Wówczas liczy się każdy kilowat zapotrzebowania mniej – pomoże nawet stopień mniej na termostacie i zgaszony telewizor. Te godziny będą pokazywane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Planowane są kolejne aktualizacje – wszelkie pomysły i uwagi dotyczące działania Energetycznego Kompasu można przesyłać na adres energetycznykompas@pse.pl. Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na stronie https://www.energetycznykompas.pl/.