Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Respiratory i środki ochrony dla 10 placówek dzięki wsparciu PSE

26 listopada 2020, 14:25

Respiratory i środki ochrony dla 10 placówek dzięki wsparciu PSE
Caritas przekazała do ośmiu placówek medycznych i opiekuńczych środki ochrony osobistej, a dwie kolejne placówki otrzymały respiratory. Sprzęt o łącznej wartości ponad 250 tys. zł został zakupiony dzięki wsparciu akcji #WdzięczniMedykom przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Pomoc trafiła do Wojewódzkiego Szpitala im. NMP w Częstochowie, Szpitala Powiatowego w Kartuzach, Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku, Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu, Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie, Domu Pomocy Społecznej im. Św. Rodziny prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu we Wrocławiu oraz Domu Emeryta w Brańszczyku. Do wymienionych placówek Caritas Polska przekazała maseczki chirurgiczne, maski FFP2, rękawiczki oraz fartuchy ochronne, a Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce  i Piekarskie Centrum Medyczne w Piekarach Śląskich otrzymały po jednym respiratorze.

Dotrzeć do mniejszych placówek

– Caritas Polska od początku epidemii w Polsce wspiera medyków w ich walce o zdrowie i życie pacjentów. Dzięki takim partnerom jak Polskie Sieci Elektroenergetyczne możemy docierać z pomocą również do mniejszych placówek w tych regionach, gdzie sytuacja jest dziś wyjątkowo trudna. To pomoc, która ratuje życie i z serca za nią dziękujemy – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Wsparcie otrzymały instytucje znajdujące się w miejscowościach, gdzie istnieje lub powstaje infrastruktura PSE. Jest to dla nas wyraz odpowiedzialności i solidarności ze społecznościami lokalnymi – mówi Ada Konczalska, dyrektor Departamentu Komunikacji PSE.

To już druga transza pomocy dla placówek ochrony zdrowia przekazana przez Caritas Polska we współpracy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. W sierpniu tego roku dzięki wsparciu PSE, pomoc trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Szpitala Puckiego, Szpitala im. F. Ceynowy w Wejherowie, Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. doktora Kazimierza Hoło w Nowym Tomyślu oraz SP ZOZ Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie. Każda z tych placówek otrzymała pakiet środków ochrony osobistej o wartości ponad 24 tys. zł.

Na wsparcie akcji Caritas Polska #WdzięczniMedykom spółka PSE przekazała łącznie 400 tys. zł. Środki te w całości zostały przeznaczone na wyposażenie dla 16 ośrodków ochrony zdrowia w różnych regionach kraju.

Łączymy siły w walce z pandemią

 Akcja #WdzięczniMedykom została uruchomiona przez Caritas Polska w odpowiedzi na zapotrzebowanie szpitali i placówek medycznych znajdujących się na pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa. Celem inicjatywy podjętej przez największą organizację pomocową w kraju jest dostarczenie potrzebnego sprzętu i wyposażenia dla personelu medycznego do jak największej liczby ośrodków ochrony zdrowia w Polsce.

Łącznie w ramach akcji #WdzięczniMedykom Caritas Polska zgromadziła pomoc dla polskich medyków o wartości ok. 9 mln zł. Pozwoliło to na przekazanie szpitalom oraz domom pomocy społecznej w całej Polsce m.in. ponad 100 respiratorów, ponad 300 tys. maseczek i rękawiczek ochronnych, 10 tys. kombinezonów ochronnych, 2 tys. przyłbic oraz kilkunastu specjalistycznych łóżek szpitalnych.