Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

Decyzja środowiskowa dla dwóch linii do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych

17 kwietnia 2024, 10:12

Decyzja środowiskowa dla dwóch linii do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał dwie decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla linii energetycznych, które będą przebiegać od stacji elektroenergetycznej Choczewo na południe. To dwie z czterech nowych linii 400 kV, które powstaną na Pomorzu w najbliższych latach, aby odebrać moc z pierwszych morskich farm wiatrowych.

Linie w większości zostaną poprowadzone równolegle przez grunty leśne i rolne. Pierwsza, o długości blisko 130 km, z budowanej od roku stacji elektroenergetycznej Choczewo do nacięcia istniejącej linii Gdańsk Błonia – Grudziądz Węgrowo w gminie Cedry Wielkie, przejdzie przez teren 18 pomorskich gmin:  Choczewo, Gniewino, Łęczyce, Luzino, Linia, Szemud, Kartuzy, Przodkowo, Somonino, Żukowo, Kolbudy, Przywidz, Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański, Tczew, Pszczółki, Suchy Dąb i Cedry Wielkie. Druga, o długości ok. 90 km, będzie poprowadzona ze stacji Choczewo przez teren 10 pierwszych wymienionych gmin, do stacji Gdańsk Przyjaźń zlokalizowanej w gminie Żukowo.

Wydane w dniach 5 i 16 kwietnia br. decyzje środowiskowe umożliwią inwestorowi – Polskim Sieciom Elektroenergetycznym wystąpienie o decyzje lokalizacyjne dla tych linii w drugiej połowie roku. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie 2025 i 2026 roku, a ich oddanie do użytku ma nastąpić odpowiednio trzy i dwa lata później.

Nowe połączenia to element programu inwestycyjnego, który PSE realizują na Pomorzu już od kilku lat. Obejmuje on budowę czterech nowych linii przesyłowych o łącznej długości ok. 250 km i dwóch stacji elektroenergetycznych na potrzeby wyprowadzenia mocy z wiatraków budowanych na Morzu Bałtyckim. Powstaną także stacje i linie, które posłużą do wyprowadzenia mocy z elektrowni jądrowej. Modernizację przejdzie istniejąca infrastruktura, w tym tzw. szyna północna, obejmująca ciąg liniowy relacji Krajnik – Morzyczyn – Dunowo Słupsk – Żarnowiec – Gdańsk I – Gdańsk Błonia.