Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

Powrót

PSE branżowym liderem Odpowiedzialnego Biznesu 2022

6 lipca 2022, 11:29

PSE branżowym liderem Odpowiedzialnego Biznesu 2022
Polskie Sieci Elektroenergetyczne zajęły pierwsze miejsce w kategorii „energetyka, paliwa, wydobycie” w XVI Rankingu Odpowiedzialnych Firm. W klasyfikacji generalnej operator systemu przesyłowego zajął piąte miejsce na ponad 70 firm, uzyskując 90 punktów na 100 możliwych.

Ranking Odpowiedzialnych Firm to prestiżowe zestawienie, które powstaje w oparciu o ocenę jakości systemu zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu. Jego organizatorami są Koźmiński Business Hub we współpracy z Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Deloitte. Z kolei autorami zestawienia są prof. Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz analityk Jarosław Horodecki.

PSE zostały docenione za strategiczne podejście do społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. Spółka wdraża ambitną strategię biznesową odpowiadającą na wyzwania zmieniającego się otoczenia i globalne cele zrównoważonego rozwoju. Jako pierwsza w branży zaprezentowała raport wpływu, w którym kompleksowo opisuje znaczenie swojej działalności dla gospodarki, społeczeństwa oraz oddziaływanie na środowisko. PSE od kilku lat publikują i audytują m.in. dane o śladzie węglowym, który systematycznie udaje się spółce ograniczać. Zmieniono także sposób prowadzenia inwestycji, by lepiej uwzględniać głos lokalnych społeczności, dbać o środowisko oraz usprawnić współpracę z firmami budującymi infrastrukturę przesyłową. – To tylko przykłady, bo zmieniamy podejście w wielu obszarach: zdrowia i bezpieczeństwa pracy, komunikacji z rynkiem czy stosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych. Wpisujemy to wszystko w szerokie ramy odpowiedzialności społecznej, ponieważ jako spółka odpowiedzialna za stabilne funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego mamy szczególną rolę do wypełnienia –zarówno dziś, jak i wobec przyszłych pokoleń – mówi Ada Konczalska, dyrektor Departamentu Komunikacji PSE.

Trwają prace nad kolejną edycją raportu wpływu, opisującego 2021 rok. Spółka przygotowuje się też do zmian regulacyjnych w obszarze raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju z zakresu taksonomii. – Przygotowanie raportu wymaga zaangażowania wszystkich jednostek firmy oraz wsłuchania się w głos naszych partnerów w ramach sesji dialogowych. To wartość sama w sobie, a cały proces raportowania pozwala znaleźć obszary wymagające optymalizacji – mówi Małgorzata Jachimowska-Noworyta, Pełnomocnik Zarządu PSE ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Od 2007 roku w ROF wzięło udział 250 firm działających w Polsce. Liderem XVI edycji jest ING Bank Śląski. W rankingu ogólnym PSE znalazły się w pierwszej dziesiątce firm, zajmując 5. miejsce.