Przedsięwzięcie pn. „Wzmocnienie systemu przesyłowego poprzez budowę, rozbudowę i modernizację stacji elektroenergetycznych w północnej
i centralnej części Polski” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Dofinansowanie:
Umowa o objęcie wsparciem przedsięwzięcia została podpisana z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w dniu 7 lipca 2025 r.
Kwota dofinansowania przyznana w ramach umowy to 816 505 163,41 zł.
Łączna wartość inwestycji szacowana jest na 1 004 301 350,99 zł brutto.
Zakres rzeczowy przedsięwzięcia:
W ramach przedsięwzięcia będą realizowane roboty-budowlano montażowe związane z:
- Budową stacji Choczewo;
- Rozbudową i modernizacją stacji 400/110 kV stacji Żarnowiec;
- Rozbudową stacji 220/110 kV Sochaczew;
- Wymianą transformatorów wraz z dostosowaniem infrastruktury w stacji 220/110 kV Olsztyn I;
- Modernizacją stacji przekształtnikowej AC/DC Słupsk.
Ponadto, zakresem prac objęte będą: przygotowanie i pozyskanie dokumentacji formalno-prawnej związanej z budową, pozyskanie dokumentacji powykonawczej oraz zakończenie budowy, rozbudowy i modernizacji stacji.
Cel:
Celem przedsięwzięcia jest budowa, rozbudowa, modernizacja i cyfryzacja sieci przesyłowych w wybranych regionach Polski,
w celu zwiększenia niezawodności dostaw energii elektrycznej, poprawy efektywności przesyłu oraz integracji odnawialnych źródeł energii (OZE) z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE). Inwestycje wspierają rozwój lokalnych źródeł energii, umożliwiają wdrażanie inteligentnych rozwiązań (smart grid) oraz przyczyniają się do rozwoju regionalnej infrastruktury energetycznej, poprawy jakości zasilania i tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości.
Grupy docelowe projektu:
Przedsięwzięcie realizowane jest na terenie województwa mazowieckiego, pomorskiego i warmińsko – mazurskiego.
Mieszkańcy regionu: poprawa niezawodności dostaw energii elektrycznej dla mieszkańców Polski,
co zwiększy komfort życia i bezpieczeństwo energetyczne.
Przedsiębiorstwa: firmy działające w regionie inwestycji, będą mogły liczyć na stabilniejsze dostawy energii, co jest kluczowe dla ich działalności operacyjnej i rozwoju.
Inwestorzy i deweloperzy: rozbudowa infrastruktury energetycznej może przyciągnąć nowych inwestorów i deweloperów, którzy będą zainteresowani rozwijaniem swoich projektów w regionie,
w tym podmioty ubiegające się o przyłączenie OZE do sieci.
Operatorzy systemu elektroenergetycznego: ułatwienie zarządzania siecią przesyłową, co przyczyni się do lepszego monitorowania i reagowania na ewentualne awarie.
Społeczność lokalna: inwestycje mogą również przynieść korzyści społeczności lokalnej poprzez tworzenie miejsc pracy związanych z realizacją projektu oraz poprawę infrastruktury lokalnej.
#KorzyściDlaCiebie #NextGenerationEU #FunduszeUE