Budowa linii Pątnów-Jasiniec wraz z rozbudową stacji w tym ciągu liniowym

Projekt „Budowa linii Pątnów-Jasiniec wraz z rozbudową stacji w tym ciągu liniowym” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

Dofinansowanie:

Umowa o dofinansowanie została podpisana z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w dniu 10 września 2021 r.

Kwota dofinansowania przyznana w ramach umowy o dofinansowanie to 163,44 mln zł.

Łączna wartość inwestycji szacowana jest na ok.  729,3 mln zł.

 

Cel:

Celem Projektu jest poprawa pewności zasilania obszaru północnej Polski, w tym w szczególności rejonu Bydgoszczy stworzenie warunków do  wyprowadzenia mocy ze źródeł odnawialnych i konwencjonalnych oraz eliminacja zagrożenia utraty stabilności pracy KSE.

 

Efekty:

W ramach projektu budowana jest dwutorowa linia 400 kV Pątnów – Jasiniec, której trasa przebiega na terenie województw kujawsko – pomorskiego oraz wielkopolskiego. Szacowana długość trasy linii, w odniesieniu do torów prądowych wraz z wprowadzeniami wynosi w przybliżeniu 222 km.

Projekt obejmuje również budowę stacji budowę rozdzielni 400 kV w stacji 220/110 kV Jasiniec, w ramach której przewiduje się wykonanie prac w zakresie budowy rozdzielni 400 kV w technologii typu GIS, dostawę wymaganych urządzeń i aparatury oraz montaż kompletnej rozdzielni, wykonanie wyprowadzeń liniowych z rozdzielni, wykonanie stanowiska autotransformatora. Stacja zlokalizowana jest w województwie kujawsko – pomorskim.

Dodatkowo rozbudowywana jest rozdzielnia 400/220/110 kV w stacji Pątnów wraz z wprowadzeniem linii 400 kV Kromolice – Pątnów do stacji Pątnów, w ramach której przewiduje się między innymi wykonanie prac w zakresie rozbudowy rozdzielni w technologii typu GIS w dotychczasowym budynku, budowę nowej części rozdzielni GIS 400 kV wraz z wyposażeniem, budowę nowego stanowiska autotransformatora, wykonanie powiązań rozdzielni z liniami 400 kV Kromolice i 400 kV Jasiniec, budowie rozdzielni GIS 110 kV wraz z wyposażeniem. Stacja zlokalizowana jest  w województwie wielkopolskim.

Po zrealizowaniu Projektu, wraz z pozostałą rozbudową sieci przesyłowej na północy Polski, możliwe będzie wyprowadzenie mocy z planowanych do budowy morskich farm wiatrowych Baltica oraz Bałtyk Środkowy, przy zachowaniu bezpieczeństwa elektroenergetycznego kraju i niezawodnej pracy sieci.

Pośrednim celem Projektu jest poprawa bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii elektrycznej na obszarze województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Wybudowanie połączenia liniowego będzie mogło realizować przesył mocy w chwili dokonania wyłączeń wymuszonych modernizacją powiązanych linii 220 kV. W przypadku jej wybudowania znacząco poprawią się również możliwości przesyłowe KSE w regionie.